PAZAR VE TANITIM ATAĞI BAŞLADI

Anasayfa / Haberler / PAZAR VE TANITIM ATAĞI BAŞLADI

PAZAR VE TANITIM ATAĞI BAŞLADI
PAZAR VE TANITIM ATAĞI BAŞLADI

Mandalina birçok yerde yetişir, ama dünyanın en kaliteli mandalinası “Satsuma” Seferihisar’da yetişir. 60 yıllık tarihi olan Seferihisar mandalinası ise  ne yazık ki hala Seferihisar’la  özdeşleşmemiştir. 

Seferihisar halkının büyük çoğunluğunun gelir kaynağı  mandalinadır. Oysa özellikle rekoltenin yüksek olduğu yıllarda, düşen fiyatlar  üreticiye zarar ettirir, toplu bir yoksullaşma yaşanır. Bu yıl da aynı kaderin yaşandığı bir yıl olmaktadır. Artık bu kaderi değiştirmek için çalışmanın  zamanıdır. Üreticilerin, işletmelerin güç birliği yapma vakti gelmiştir.

Şimdi Seferihisar Belediyesi mandalina üreticileri ve Seferihisar adına uzun soluklu bir mücadeleye başlıyor.  Seferihisar Belediyesi,  sorunun tek tek üreticiler ya da işletmecilerin  değil,Doğanbey’i, Ürkmez’i,  tüm köyleri ve mahalleleriyle topyekûn Seferihisar’ın sorunu olduğu bilinciyle,  ürünün kalitesinin yükseltilmesi, bilinirliliğinin arttırılması ve pazarlama kabiliyetinin güçlendirilmesi  için tüm olanaklarını seferber ediyor. Hedef, tüm ürünün yeni pazarlar bulması, daha çok kazanç ve Seferihisar adıyla markalaşmış mandalinadır.

Seferihisar Belediyesi’nin  ikinci kez düzenleyeceği Mandalina Şenliğiyle, yıllar sonra ilk kez “Mandalina Güzeli” seçiliyor.  “En İyi Mandalina Yarışması”, “Ferhat Göçer konseri” ve herkesin katılabileceği tavla, satranç ve dama turnuvaları ve benzeri etkinliklerle ulusal medyanın ilgisinin Seferihisar ve satsuma – mandalinaya çekilmesi hedefleniyor.

Seferihisar Belediyesi yürüttüğü çalışmalarla birçok belediye ile mandalina satışı konusunda işbirliği sağlıyor. İstanbul’da Kadıköy Belediyesi Seferihisar Mandalinası adı altında ürünlerimizi satmaya başlıyor. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka, Buca, Bayraklı, Konak, Bornova Belediyeleri öncelikli olmak üzere “Her Öğrenciye iki Mandalina” kampanyası düzenlenecek.  İZKA, Ege Üniversitesi ve Seferihisar Belediyesi işbirliğiyle “Tarladan sofraya iyi tarım” projesi kapsamında ilk etapta 90 çiftçimize Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri tarafından verilen eğitimle, seçilen 20 üreticinin arazisinde iyi tarım yapılıyor ve bir yıllık masrafları proje bütçesinden karşılanıyor. Yine belediye tarafından aylar süren çalışma sonucunda 36 ülkenin büyükelçilerine ulaşıldı  ve ticari ataşeleriyle irtibat kurularak yurtdışından gıda malzemeleri ve özellikle narenciye alımı yapan firmalar tesbit edildi. 2 büyük klasörden oluşan dosya Ege ihracatçılar Birliği’ne teslim edildi. İhracat yapmak isteyen işletmecilerimize de aynı dosyalar takdim edilebilecek.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer uzun soluklu büyük bir mücadeleye soyunduklarını belirterek şunları söylüyor:

Türkiye’nin ilk sakin şehri Seferihisar’a girdiğiniz zaman yolların sağında solunda dikili olan mandalina bahçeleri arasında sürer yolculuğunuz.  Ağaçlardan yayılan kokunun tarifini yapmak imkansızdır, yaşayanlar bilir o muhteşem güzelliği.

Hedefimiz mandalina kenti olmak ve satsuma – mandalinanın bilinirliğini arttırmaktır.  Seferihisar’da üretilen mandalinanın kalitesini yükseltmek ve yerlere dökülmesini engellemek için elimizden geleni yapacağız. Tüm Seferihisar’ı,  gücümüzü birleştirmeye, 28-29 Kasım tarihlerinde gerçekleştireceğimiz Mandalina Şenliğine katılmaya davet ediyorum. Gelin, mandalinamızın kaderini hep birlikte çizelim. Satsuma – Mandalina denince akıllara Seferihisar’ı getirelim.

SEFERİHİSAR MANDALİNA ŞENLİĞİ PROGRAMI

Yer: Seferihisar Pazar Yeri

FESTİVAL ALANINDA KURULACAK OLAN SERGİLER  VE YAPILACAK TURNUVALAR

– Mandalina Sergisi

– Mandalinalı Ürünler Sergisi  (mandalina reçeli, mandalina marmeladı, mandalina ile yapılmış pasta ve tatlılar)

–  “İyi, Temiz, Adil”  Felsefesi ile Üretimi Yapılmış Gıda Ürünleri Sergisi

– El Sanatları Sergisi

– Tarımsal Ürün Satan Bayilerin Stantları

-Seferihisar Köyleri Tanıtım Standları

-Üretici Standları

-Tavla turnuvası

-Dama turnuvası

-Satranç turnuvası

-Sokak Sanatları Atölyesi Canlı Heykel Gösterimleri

28 KASIM 2010

12:00 – 13:00    Şenlik Yürüyüşü

13:00 – 13:30    Şenlik Açılışı ve Açılış konuşmaları

13:30 – 14:00    “En İyi Mandalina Üreticisi” kategorisinde düzenlenen yarışma için jüri üyelerinin mandalina tadımı yapması

13:30 – 14:30   Köy Yemeği (Keşkek, Nohut, Pilav ve Mandalina Suyu İkramı)

14:30 – 15:00   “En Yavaş Bisiklet Sürme” Yarışması ve “Halat Çekme “Yarışması

15:00 – 15:45   “Mandalina Güzeli” Yarışması

15:45 – 16:15    Yarışmada Dereceye Giren Kişilere Ödül ve Mandalinanın Kalitesinin Artmasında Katkıda Bulunan İşletmelere Plaket ve Teşekkür Belgesi Verilmesi

16:15 – 16:30    Dans Gösterisi

16:30 – 18:00    Konser: Ferhat GÖÇER

 

 

 

29 KASIM 2010

14:00 – 15:30    Panel: Mandalina Yetiştiriciliği ve Mandalinanın Satış ve Pazarlanması

Moderatör:  Ali Ekber YILDIRIM

Panelistler:  

Narenciye Tanıtım Grubu (NTG) Eşbaşkanı-Ali KAVAK

                       Seferihisar İlçe Tarım Müdürü Ali ÖZDEMİR

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yrd. Doç. Dr. H. Zafer CAN                       İzmir KÖY- KOOP Başkanı Muhittin KARABULUT

15:30 – 16:00    Film Gösterimi: Kutsal Tohumlar (Semillas Sagradas)

16:00– 18:00     Panel: Hangi Turizm, Hangi Turist?

Moderatör: Abdülaziz Ediz, İl Kültür ve Turizm Müdürü

Panelistler:

Ali GÜRELİ TUROB, Türkiye Otelciler Birliği Eski Başkanı, Turizm Yatırımcısı

Kerem KÖFTEOĞLU, TUYED Turizm Gazeteci ve Yazarları Derneği Başkanı

İlker Ünsever, Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğ. Gör., Avukat

Bulut BAĞCI, Genç Turizmciler Derneği Başkanı