Mimar Adayları Seferihisar’da Buluştu

Anasayfa / Haberler / Mimar Adayları Seferihisar’da Buluştu

Mimar Adayları Seferihisar’da Buluştu

Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması bu yaz ‘Tasarım Köyü’ teması ile Seferihisar’da gerçekleşiyor. Seferihisar’ın Düzce Köyü’nde gerçekleşen organizasyon, İzmir’de mimarlık okuyan öğrenciler tarafından düzenleniyor. Buluşmaya aralarında akademisyenlerin, mimarların ve Mimarlık, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Planlama, Endüstriyel Tasarım, Grafik tasarım gibi 37 farklı üniversitenin farklı bölümlerden öğrencilerin olduğu 160 kişi katıldı. Söyleşiler, sunumlar ve gezilerin yapılacağı, köydeki ilişkilerin incelenerek atölye çalışmalarının yapılacağı ve etkinliklerin sonunda yeni tasarımların yapılacağı organizasyon 3 Ağustos tarihine kadar devam edecek.

‘ÖĞRENCİ İNİSİYATİFİNDE BAĞIMSIZ BİR ORGANİZASYON’

Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması İzmir ekibinden Deniz Yıldırım, buluşmanın öğrencilerin inisiyatifinde gerçekleştiğini ve bağımsız bir organizasyon olduğunu vurgulayarak, “Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması 1993 yılından beri düzenlenen, yılda iki kere farklı illerde ve farklı temalarda olmak üzere öğrenciler tarafından gerçekleştiriliyor. Hiçbir ticari amaç güdülmeden öğrencilerin bağımsız olarak organize ettiği buluşma, sadece giderler için alınan katılım ücreti ve mimarlık ofislerinin destekleriyle gerçekleştiriliyor” dedi.  

‘TASARIMLA İLGİLENEN HERKESE ÇAĞRI YAPTIK’

İzmir’de ‘Tasarım Köyü’ temasıyla gerçekleşen buluşmanın hazırlıklarını bir yıldır yaptıklarını ifade eden Yıldırım, “Buluşma her yıl sadece mimarlık öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşiyordu. Biz bu sefer ‘tasarım’ konusunda ilgili olan ve bu alanda çalışan herkese çağrı yaparak katılımı genişlettik. Mimarlık, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Planlama, Endüstriyel Tasarım gibi bölümlerin yanı sıra Sosyoloji ve Siyaset Bilimi okuyup tasarımla ilgilenen katılımcılarımız da var” diye konuşarak Şubat ayında düzenlenecek olan buluşmanın Gaziantep’te gerçekleşeceğini ekledi.

‘ATÖLYE ÇALIŞMALARIYLA YENİ TASARIMLAR YAPILACAK’

Farklı alanlarda atölye çalışmalarıyla yeni tasarımların yapılacağını anlatan Yıldırım sözlerine şu şekilde devam etti: “Herkes kendi çalışma alanlarıyla ilgili atölyelerde çalışmalar yapacak. Kırsal Üretim Sistemi, Yerel Ses Peyzajları, Ege Sofrası, Karakter Tasarım Atölyesi, Medya Atölyesi gibi birçok çalışma olacak. Örneğin Karakter Tasarımı Atölyesi’nde katılımcılar köy ve çevresinden objeler toplayıp, bu objelerle kolaj veya çizim tekniklerini birleştirerek bir karakter tasarımı oluşturacak. Sonra bu karakterlere bir hikaye yazılarak köy çocuklarına sunulup tepkileri izlenecek. Sofra Atölyesi’nde ise, yemek yemenin, paylaşmanın, iletişim kurma alanı olarak sofrayı, köyün belirlenen bir mekânında tekrar tekrar kurup, yeni ilişkiler ve anlam birliktelikleri aranacak. Atölye sürecinde üretilecek olan objelerle, farklı anlatım biçimleri temsil edilecek. Katılımcıların kendi sofra kültürlerini, geçmişlerini atölyeye katıp, müşterek bir sofranın nasıl kurulacağının cevabı aranacak. Atölye sonunda gerçekleştirilmesi planlanan sofra ise köy halkına bırakılacak.”

2 Ağustos Pazar gününe kadar devam edecek olan kampı 31 Temmuz Cuma günü Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de ziyaret etti. Öğrencilerin yaptıkları çalışmaları inceleyen Soyer öğrencilerin çalışmalarından çok etkilendiğini söyledi. Başkan Soyer; “Mimarlık, benim son derece önemsediğim bir meslek. Onların okullarında kazanacağı estetiği, yaşadığımız dünyaya taşımaları ve dünyayı daha yaşanabilir bir hale getirmeleri son derece önemli. Bugün öğrencilerimizi son derece yaratıcı olduklarını gördüm. Çok yakında çok yetenekli mimarlar olarak hayatın içinde olacaklar ve çok şey katacaklar. Tüm hocalarımıza ve öğrencilerimize, kamp için Seferihisar’ı seçtikleri için çok teşekkür ediyorum. Kamp boyunca yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

{gallery}1676{/gallery}