Mis kokulu lavantanın hasadı yapıldı

Anasayfa / Haberler / Mis kokulu lavantanın hasadı yapıldı

Mis kokulu lavantanın hasadı yapıldı
Mis kokulu lavantanın hasadı yapıldı

Seferihisar Belediyesi’nin 2015 yılında üreticilere katma değeri yüksek, alternatif bir ürün olarak sunduğu lavanta çiçeği Turgut Köyü’nde altıncı yılına girdi.

Tıp ve kozmetik sektörünün yanı sıra yağ üretim sektöründe de yaygın kullanılan, nektarı ve kokulu çiçekleriyle arıcılığa da katkısı olan lavantanın Seferihisar’daki üretim merkezi konumunda bulunan Turgut Köyü’ndeki lavanta hasadına; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ile eşi Fatma Yetişkin, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ile eşi Deniz Arda, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ile eşi Öznur Tugay, CHP Seferihisar İlçe Başkanı Senem Gürer Solak, Seferihisar Belediyesi Başkan Yardımcıları Nuriye Hepterlikçi ve Yelda Celiloğlu, Turgut Köyü Muhtarı Okay Görgün, Belediye Meclis Üyeleri, bürokratlar, muhtarlar, üreticiler katıldı.


Gün Boyu Eğlence Sürdü


Hasat etkinlikleri boyunca üretici pazarlarında satılan lavanta ve yan ürünleriyle, yöresel yiyecekler ve çeşitli ürünlerin bulunduğu standlar halkın ilgi odağı oldu. Program içinde Seferihisar Belediye Bandosu konseri, Grup Nevizade Türk Halk Müziği konseri, Seferihisar Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ve Furkan İpek ve Orkestrası sahne aldı.

Soyer: Güzellik için umutlandırıyor
Lavanta hasadı, üretici pazarı ve stantların gezilmesiyle başladı. Selvi Kılıçdaroğlu, Başkan Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer’in beraberindeki heyet, lavanta tarlasına yürüdü ve burada ilk hasadı gerçekleştirdi. “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla üreticiye destek vermeyi sürdüreceklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çok güzel bir kalabalık var. Burada bulunmanız, güzel vakit geçirmeniz, güzel lezzetler tatmanız; bütün bunlar çok güzel. Ama aynı zamanda yaptığınız her alışveriş, buradaki köylümüzün doğduğu yerde doymasını sağlayan bir adımdır. Sadece eğlenmek, lezzetler tatmak değil. Bu işbirliği, tüketici ile üreticinin buluşması, kentli ile köylünün buluşması bizi başka bir Türkiye için, başka bir güzellik için umutlandırıyor” şeklinde konuştu.

Yetişkin: Katma değeri kat kat artıyor
Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ise, “6 dönüm lavanta ektik, Seferihisar toprakları bize 100 dönümden fazla lavanta verdi. Topraklarımızın bereketi doğru yönetilirse inanıyorum ki bizi o zaman arşa çıkaracaktır. 10 üretici başladığımız kokulu serüvenimiz, şu anda 100 dönümlük bir alana yayıldı. Artık Seferihisar’da lavantanın yanı sıra, yan ürünleri de üretiliyor. Ekonomiye kazandırılması ile lavantanın katma değeri kat kat arttı. Biz belediye olarak çiftçimizin her zaman yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.