Mustafa Kemal’in sanayi temelli ulus devleti kurma mücadelesi

Anasayfa / Haberler / Mustafa Kemal’in sanayi temelli ulus devleti kurma mücadelesi

Mustafa Kemal’in sanayi temelli ulus devleti kurma mücadelesi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Serdar Şahinkaya “Gazi Mustafa Kemal ve Cumhuriyet Ekonomisinin İnşaası” isimli panelle Seferihisarlılarla buluştu.

 
Seferihisar Belediyesi Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde gerçekleşen panele Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.  57. hükümet döneminde (1998-2003) Türkiye Cumhuriyeti hisselerini temsilen KKTC Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği; 2003 mart- 2007 mayıs döneminde TC Cumhurbaşkanlığı ekonomi ve uluslararası ilişkiler çalışma grubu üyeliği görevlerini sürdüren, 5’i uluslararası, 10’u ulusal olmak üzere 15 kongre tebliği, 8 kitapta bölüm, 52 makale 16 kitap değerlendirme yazısı bulunan Dr. Serdar Şahinkaya Türkiye Cumhuriyetinin 1923 yılında kuruluşu ve 1938 yılına kadar Mustafa Kemal ve arkadaşlarının, yeni inşa edilen cumhuriyetin, ekonomisi ve kalkınmasında attığı önemli adımlar, sanayi temelli bir ulus devleti kurma mücadelesinde Gazi Mustafa Kemalin yol gösterici önderliğinin izlerini anlattı. Mustafa Kemal’in siyasi dehası ve bu günlere uzanan kritik kararlarından ve anılarından da söz eden Dr. Serdar Şahinkaya, panele katılanlardan büyük alkış aldı.
 
Panelin sonunda Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, uzun yıllardır tanıdığı ve Türkiye’nin önemli değerlerinden biri olduğunun altını çizdiği arkadaşı Dr. Serdar Şahinkaya’ya, Seferihisar’da gerçekleştirdiği panele katıldığı için çiçek vererek teşekkür etti.
 
{gallery}mustafa-kemal-sanayi{/gallery}