Öğrenciler Sığacık’ı yeniden tasarladı

Anasayfa / Haberler / Öğrenciler Sığacık’ı yeniden tasarladı

Öğrenciler Sığacık’ı yeniden tasarladı
Öğrenciler Sığacık’ı yeniden tasarladı

Geleceğin mimarları ve şehir plancıları Türkiye’nin Sakin Şehir Başkenti Seferihisar’ın turizmdeki can damarı Sığacık Mahallesi üzerine çalışmalar yaptı. Projeleri okulda inceleyen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, projelere hayran kaldığını belirtti.

 

İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü 2.sınıf öğrencileri, eğitmenleri Yrd. Doç. Dr. Fehmi Doğan ve Doç. Dr. Erdem Ertan önderliğinde Seferihisar’ın Sığacık Mahallesi’nde yaptıkları incelemelerin ardından Sığacık Kalesi ve Teos Marina arasındaki Düz Alan Mevkii’yle ilgili Kentsel Tasarım Projelerini hazırladı. 4’er kişilik guruplarla çalışmalar yapan 100 öğrenci, ardından bireysel kentsel tasarım projelerini hazırladı.

Seferihisar’ın Sakin Şehir hareketi ve AB Balıkçılık Projesi’ne uygunluğunu dikkate alarak çalışan öğrenciler, hazırladıkları projeleri okul kampusunda sergileyerek ödevlerini tamamladı.

İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne giderek projeleri yerinde inceleyen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Göreve başladığımız günden bugüne hep üniversitelerle ortaklaşa çalışmalar yaptık. Üniversitelerin kampuslardan çıkarak hayatın içinde olmasını istedik ve gelin Seferihisar’ı kullanın dedik. Ayrıca geçtiğimiz günlerde 16 üniversiteden 30 bilim adamını bir araya getirerek Türkiye’de Sakin Şehirlerin geleceğini tartıştık. Bugün yine bir üniversitenin Seferihisar’la ilgili çalışmalarını inceliyoruz. Projeler hayatın içinde ve uygulanabilirliği çok yüksek olmuş. Tüm öğrenci kardeşlerimi ve hocalarını tebrik ediyorum. Önümüzdeki günlerde bu projelerden yararlanabiliriz” dedi.

 

Öğrencilerin yaptıkları çalışmalarla ilgili konuşan Mimarlık Fakültesi Araştırma Görevlisi Arda Sander;  Sığacık’ın Kaleiçi dokusunun denizle buluştuğu bir noktada, insanın denizle etkileşimini araştıran bir proje stüdyosu gerçekleştirdik. Özellikle öğrencilerimizden Seferihisar Belediyesi’nin Avrupa Birliği balıkçılık projesini dikkate almalarını istedik. Kentsel Tasarım’da balık pazarı, balık tezgahları, balıkçı kooperatifi ve küçük kafeteryalara yer verdik. Keyifli bir çalışma oldu.

Okulumuza gelip projeleri inceleyen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç soyer’e de ayrıca teşekkür ediyorum. Tüm öğrenciler için de projelerin bir belediye başkanı tarafından incelenmesi ayrı bir motivasyon oldu. Gelecekte yapılacak benzer projelere ışık tutabilecek bir çalışma olduğunu düşünüyoruz .” dedi.