“OPEN DAYS” TE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİLER

Anasayfa / Haberler / “OPEN DAYS” TE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİLER

“OPEN DAYS” TE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİLER
“OPEN DAYS” TE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİLER

Avrupa Bölgeler Komitesi ve Avrupa Komisyonu Bölgesel Politika Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve 33 ülkeden 200 yerel yönetimden yaklaşık 6000 kişinin katıldığı ve bünyesinde yerel yönetimlerle ilgili 111 çalıştayın düzenlendiği bir etkinlik olan   “Open Days” 2011 etkinliğine, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği Üyesi  belediyelerden Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Rıfkı Aktekin, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç  Soyer katıldı.

 

 

SODEM heyetinin 10 Ekim 2011 Pazartesi günü T.C. AB nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Selim Kuneralp’e ziyaret ile başlayan Open Days çalışması,  11 Ekim 2011 Salı günü Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Sosyalist Grup Başkanı Karl-Heinz Lambertz ile toplantıyla devam etti. Sayın Lambertz’e SODEM’in amaçları ve faaliyetleri hakkında bilgi verildi. SODEM üyesi Başkanlar ve Sayın Başkan Lambertz, adem-i merkeziyetçilik hakkında görüştüler yerel yönetimlerin güçlendirimesi gerekiliği üzerinde fikir alışverişinde bulundular. Lambertz, SODEM’in Avrup Birliği üye ülkerindeki sosyal demokrat belediyeler ile yakın temasta bulunmasının faydalı olacağını belirtti ve  yerel yönetimlerin Avrupa ile sürdürülebilir ilişkilerde çok önem taşıdığının altını çizdi.  SODEM üyesi Başkanlar Türkiye’deki tüm sosyal demokrat belediyeleri SODEM çatısı altında buluşturup bir sivil toplum kuruluşu olarak Avrupa Birliği’ndeki muhattapları ile daha sağlıklı ilişkiler kurmayı amaçladıklarını ilettiler. Başkanlar,  Bölgeler Komitesi Sosyalist Grup Başkanı Karl-Heinz Lambertz’i Türkiye’ye bir çalışma ziyaretine davet ettiler.

 

SODEM üyesi belediye başkanları, ayrıca Avrupa Parlamentosu Parlamenteri Avrupa Sosyalist Partisi Milletvekili İsmail Ertuğ ile de bir görüşme gerçekleştirdiler ve kendisine SODEM’i tanıttılar.  İsmail Ertuğ, sosyal demokrat yerel yönetimleri bir araya getiren SODEM girişimini olumlu karşıladığını ve her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti.

SODEM heyeti, Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye ile ilişkiler Çalışma Grubu Başkanı Bernard Soulage ile de görüştüler.Başkanlar, Bölgeler Komitesi Çalışma Grubu ile Türkiye’deki yerel yönetimler arasında devamlılığı olan bir diyalog oluşturmayı amaçladıklarını ifade ettiler.

 

AB-Türkiye Karma Parlamento Komitesi Eşbaşkanı Hélène Flautre ile de bir araya gelen SODEM üyesi başkanlar, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) üyelerinden Liisa Jaakonsaari (Sosyalist – Finlandiya) ve Antigoni Papadopolou (Sosyalist – Kıbrıs Rum Kesimi) ile de görüştüler ve SODEM konusunda desteklerini aldılar.

Kadıköy Belediyesi ve Seferihisar Belediyesi Open Days 2011’e “Avrupa 2020 stratejisi için aktif yaşlanma” konsorsiyumu dahilinde katıldılar. Beledye  Başkanları Selami Öztürk ile Tunç Soyer, yaşlılar için iş imkanları yaratılması,  yaşama koşullarının iyileştirilmesi, sağlıklı yaşlanma ve  bilinçlendirme konularını içeren birer konuşma yaptılar.