ORDU’DA SAKİN ŞEHİR HEYECANI

Anasayfa / Haberler / ORDU’DA SAKİN ŞEHİR HEYECANI

ORDU’DA SAKİN ŞEHİR HEYECANI
ORDU’DA SAKİN ŞEHİR HEYECANI

Cittaslow (Sakin Şehir) ağına üye olmak isteyerek Seferihisar’a başvuran Ordu’nun dört ilçesine, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından Perşembe’de düzenlenen toplantıyla, Cittaslow tanıtıldı.
Kasım ayı sonunda Ordu Valisi Orhan Düzgün önderliğinde Seferihisar’a gelen Perşembe, Medrese Önü, Bolaman ve Yalıköy Belediye Başkanları, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ziyaret ederek, Sakin şehir ağına katılmak istediklerini belirtmişlerdi. Ardından dosya üzerinde çalışmalar yapan belediyeler, Tunç Soyer’i Ordu’ya davet ederek, yürüttükleri çalışmaları yerinde incelemesini istediler. İki gün süren gezinin ardından Perşembe’de düzenlenen Cittaslow toplantısıyla Ordululara sunum yapan Başkan Soyer, Cittaslow hakkında bilgiler verirken, Seferihisar’ın çalışmalarını ve kazandıklarını slayt gösterisi eşliğinde anlattı.

ORDULULAR BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ

Yaklaşık bin kişinin katıldığı toplantıya Ordu Vali Yardımcısı Salih Yüce, Perşembe Kaymakamı Abdullah Küçük, Perşembe Belediye Başkanı Selami Çarkçı, Medrese Önü Belediye Başkanı Mustafa Tandoğan, Bolaman Belediye Başkanı Sabri Serdaroğlu, Yalköy Belediye Başkanı Tahsin Karamustaoğlu, İl Kültür Turizm Müdürü Erkan Gülden, Ordu Olay Gazetesi sahibi Zeki Özel, çok sayıda basın mensubu ve vatandaşlar katıldı. Soyer, projenin ilk kez İtalya’da uygulamaya konulduğunu ve fast food denilen hazır yiyeceklere karşı yapılan bir çalışma olduğunu anlattı.

Soyer, özünde yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasında küreselleşmenin kentin kimliğini kaybettirdiğini belirtirken, her kentin kendine özgü renklerinin kimliğinin, yemeklerinin olduğunu söyleyerek, Cittaslow felsefesinde bunların ön plana çıkartılmasının gerektiğini vurguladı. Seferihisar’da yapılan çalışmalara da değinen Başkan Soyer, projenin en önemli yanlarından birinin bayanların üretmeye başlaması ve ekonomiye katkı sağlaması olduğunu söyledi. Perşembe’yi çok beğendiğini de söyleyen Soyer, Perşembe’nin gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra Seferihisar’ın yol arkadaşlarından biri olabileceğini de sözlerine ekledi.