ORKİNOS ÇİFTLİĞİNİ YÜZEREK PROTESTO ETTİK

Anasayfa / Haberler / ORKİNOS ÇİFTLİĞİNİ YÜZEREK PROTESTO ETTİK

ORKİNOS ÇİFTLİĞİNİ YÜZEREK PROTESTO ETTİK
ORKİNOS ÇİFTLİĞİNİ YÜZEREK PROTESTO ETTİK

Orkinos çiftliğinin kurulmasına ‘Hayır’ diyen sanatçılar ve vatandaşlar Eşek Adası açıklarında denize girdi.
Sığacık limanında ‘Orkinosa Hayır Temiz Denize Evet’ tişörtleriyle biraraya gelen vatandaşlar ellerinde ”Biz körfezde Orkinos çiftçliği istemiyoruz”, ‘Denizler temiz olsun okninoslar özgür kalsın” pankartı taşıdı.
Limanda açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçeye 5 kilometre uzaklıkta dünyaca ünlü Kavacık üzümlerinin yetiştiği yerde altın madeninin arandığını bu madenle ilgili de mücadele ettiklerini, orkinos çiftliğinin kurulmaması, üretiminin yapılmaması diye birşey demediklerini
ancak çevrenin korunması gerektiğini vurgulayarak ”Bizim görevimiz bu toprakları, denizimizi, suyumuzu daha temiz gelecek kuşaklara aktarmak” dedi.
Türkiye’de bir gazetenin 3. sayfa yazarının talimat üzerine görevinden alındığını, bir diğerinin pazarlık konusu yapıldığını iddia eden Kocaoğlu şöyle konuştu:
”Ülke nereye gidiyor. 2007 seçimlerinden sonra ülke nereye gidiyor. Hepsinin başında bu var. ‘Bana ne dediğiniz’, ‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” dediğiniz zaman o yılan bi rgün gelip size dokunacaktır. Sıra Seferihisar’a, sıra İzmir’e, Türkiye’ye gelmeden biz durdurmak durumundayız. Yoksa birçok değerimizi kaybetmek durumundayız. Ulusal çıkarlarımız içinde doğamız da var. Bunları koruyarak ülkenin güzelleşmesini kalkınmasını sağlamak zorundayız. Orkinos çiftliği istemiyoruz, dünyanın en temiz denizinde, bir bölgesinde buranın kirletilmesini istemiyoruz.”
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise seslerini duyurup haklılıklarını anlatmak için böyle bir etkinlik düzenlediklerini, körfezde orkinos çiftliği istemediklerini söyledi. Buranın atalarından pırıl pırıl bir deniz olarak kendilerine bırakıldığını, kendilerinin de gelecek kuşaklara böyle devretmek istediğini kaydeden Soyer, bu çiftlikle ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldıklarını ancak Çevre ve Orman Bakanlığı’nın ÇED olumlu raporu vererek hukuku yok saydığını öne sürdü.
Soyer, ”Direneceğiz, haklılığımızı her platformda gündeme getireceğiz” dedi.
Avukat Şehrazat Mercan da Seferihisar’ın dünyanın en güzel en önemli yerlerinden biri olduğunu, Kuzey Ege’den başlayıp Akdeniz’e kadar 316 ören yerinin başka hiçbir coğrafyada bulunmadığını, Japon, Türk işbirlikçi firmanın bu koyları kirleteceğini savundu. Buna izin vermeyeceklerini, kararın durdurulması için yeni davalar açtıklarını, yeni davalar açıp idareye başvurduklarını, kararın uygulanmaması halinde savcılığa başvurup beklemeceklerini kaydederek, ”Buraya saldıranları Akdeniz’e dökeceğiz” dedi.
Seferihisarlı Yönetmen Çağan Irmak da bir Kızılderili atasözü olan ”Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde, beyaz adam paranın yenmeyecek birşey olduğunu anlayacak” diyerek, Orkinos çiftliğindeki beyaz adamın bulunması gerektiğini kaydetti.
Irmak, ”Hangi hatırı sayılır kişilerle beraber hukuku çiğniyor. Burada Orkinos çiftliği kurulursa benim Türk adaletine yönetmen Çağan Irmak olarak artık saygım kalmayacak. Devlet korkulacak birşey değil. Ben devletten korkmuyorum. Bu beyaz adamın bu hatırlı kişilerin kim olduklarını bize göstermeleri gerekiyor” dedi.
Konuşmaların ardından teknelere binen Kocaoğlu, Soyer, özel bir televizyon kanalında yayınlanan ‘Kavak Yelleri’ isimli dizinin oyuncuları ile bazı sanatçılarla çok sayıda vatandaşlar teknelere binerek Orkinos çiftliğinin kurulması planlanan alana tekne ile gitti. Seferihisar Belediye Başkanı Soyer, bazı sanatçılar ve vatandaşlar Eşek Adası açığında denize girerek buraya çitfliğin kurulmasına ‘Hayır’ dediler.