ORKİNOS İLE İLGİLİ KEŞİF YAPILDI

Anasayfa / Haberler / ORKİNOS İLE İLGİLİ KEŞİF YAPILDI

ORKİNOS İLE İLGİLİ KEŞİF YAPILDI
ORKİNOS İLE İLGİLİ KEŞİF YAPILDI

İzmir Seferihisar’da kurulmak istenilen orkinos çiftliğine verilen ÇED olumlu raporunun iptali için açılan davanın keşfi yapıldı.

‘Yavaş şehir’ (Cittaslow) unvanını taşıyan İzmir’in Seferihisar İlçesi’nde bulunan Sığacık Körfezi’ne taşınmak istenilen orkinos yetiştirme çiftliğine karşı eski adı Çevre ve Orman Bakanlığı, yeni adı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu raporunun iptali için açılan davanın bilirkişi keşfi yapıldı.

 

Sığacık Körfezi’nde, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen ’10 Numaralı Su Ürünleri Yetiştiricilik Alanı’nda kurulmak istenilen orkinos yetiştirme çiftliğine verilen ÇED olumlu raporuna karşı Urla Yağcılar Köyü Muhtarlığı, Altınköy Sitesi, Altınköy Koruma Derneği (AKKOY), Yağcılar ve Demircili Köyleri Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ile Seferihisar Belediyesi tarafından iptal davası açılmıştı.

 

İzmir 4’üncü İdare Mahkemesi açılan iki davada mahkeme heyeti tarafından bilirkişi olarak atanan Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyeleri Prof.Dr. Orhan Yenigün, Prof. Dr. Turgut Tüzün Onay ve Hidrobiyolog Dr. Ayşe Tomruk, Urla kıyıları ile Sığacık Körfezi’nde inceleme yaptı. Keşfe Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yağcılar Köyü Muhtarlığı, YADEM ve AKKOY Dernekleri ile Altınköy Sitesi Avukatı Şehrazat Mercan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ve şirket yetkilileri katıldı.

 

 

Bilirkişi heyetine konu hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalıştıklarını söyleyen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, şöyle dedi:

“Bilirkişi heyetine Cittaslow, Sığacık Körfezi’nin Seferihisar için önemi hakkında bilgi verdim. Seferihisar’da uygulayacağımız projeleri anlattım. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerine, kalkınma ile ilgili bir bakanlıkla rolleri değişmiş gibi olduklarını ifade ederek ‘Sizin bizi frenlemeniz gerekirken biz sizi frenlemeye çalışıyoruz. Siz Kalkınma ya da Sanayi Bakanlığı değilsiniz çevreyi korumakla yükümlüsünüz’ dedim. Umarım bilirkişi raporu lehimize olur.”

Yağcılar Köyü Muhtarlığı, YADEM ve AKKOY Dernekleri ile Altınköy Sitesi Avukatı Şehrazat Mercan ise bilirkişinin çok dikkatli bir inceleme yaptığını söyledi. Mercan, “İzmir’deki yetiştiricilik bölgelerine verilen yürütmeyi durdurma kararından sonra iki kez plan değişti. Mücadele ettikçe bir şeyler sürekli değişiyor ama biz mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.