PİLOT OKULLAR BAYRAKLARINI ALDI

Anasayfa / Haberler / PİLOT OKULLAR BAYRAKLARINI ALDI

PİLOT OKULLAR BAYRAKLARINI ALDI
PİLOT OKULLAR BAYRAKLARINI ALDI

İzmir’in Sakin Şehir unvanlı Seferihisar ilçesinde pilot bölge olarak uygulanan TEMO (Temiz Okullar Sağlıklı Çocuklar) projesinin ilk bayrağını alan 5 ilköğretim okuluna bayrakları düzenlenen törenle teslim edildi.

Eğitim kurumları için hazırlanmış özel “İlk ve tek hijyen standardı” olan TEMO-CSS 23002 (Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistem Standardı), İzmir Valiliği, Seferihisar Belediyesi, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEMO Derneği’nin işbirliği ile Seferihisar’daki 5 ilköğretim okulunda kurulmaya başlandı. Proje kapsamında bayrak almaya hak kazanan 5 okul, İzmir Vali Yardımcısı İbrahim Ballı, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, İlçe Kaymakamı Şakir Erden, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Genel Sekreteri Ersu Hızır, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Zahide Mutlukan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Faik Birlik, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı törenle bayraklarını aldı.

Açılışta bir konuşma yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çocuk Dostu Kent olmak için UNICEF’e başvuran Seferihisar için olmazsa olmazlardan birinin TEMO olduğunu söyledi. Başkan Soyer; “Çocuk Dostu Kent olacak Seferihisar, ilçeyi çocuk gözüyle gören, çocuk yaşam alanlarını öne çıkaran ve çocuğun yönetime katılmasını sağlayan bir strateji izlemeye başladı. Bu projenin içerisinde yer almak önemliydi. Bir yanda valili, bir yanda yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşu var. 3 farklı yapının bir araya gelerek oluşturduğu bu projenin kalıcılığını sağlamayı başarmalıyız. Böylelikle daha sağlıklı okullarımız ve çocuklarımız olacak. Başta İzmir Valimiz Sayın Cahit Kıraç olmak üzere, sayın kaymakamımız, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

İzmir İl Vali Yardımcısı İbrahim Ballı;   İzmir Valiliği öncülüğünde başlatılan TEMO projesi, Seferihisar ilçemizde 5 pilot okulda başladı.  Proje çerçevesinde okullarımızda temizliğin standartlaştırılması ile daha sağlıklı öğrenim yapılarına kavuşmak ve binalarımızın kullanım ömürlerini uzatmak hedeflenmiştir.  Bu amaca ulaşmak için başta okullarımızdaki temizlik personelleri olmak üzere tüm çalışanlara gerekli eğitimler verilmektedir. Okul çocuğun ikinci evidir ve eğlence yeridir. Çocuklarımızın yaşadığı ve eğitim alanları olan okullarımızı kalitenin her yönüyle arttırılması bunu öğrencilere, çalışanlara ve çevreye yansıtılması en büyük sorumluluğumuzdur. Bu sorumluluklar hareket eden tüm kurum ve kuruluşları tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

TEMO Derneği Müdürü Sibel Akkol ise; “İzmir’den bir hayalle yola çıktık. Bu ışığı Seferihisar yaktı. Seferihisar’ın ardından tüm İzmir’e ve Türkiye’ye sıçrayacağını düşünüyorum. Okullarda temizliğe bir standart getireceğiz ve sağlıklı bireyler yetiştireceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından bayrak almaya hak kazanan 5 okul olan İMKB Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, Muharrem Gülpınar İlköğretim Okulu, Şehit Öğretmen Mehmet İzdal İlköğretim Okulu, Atatürk İlköğretim Okulu, Necat Hepkon İlköğretim Okulu müdürlerine barakları Vali Yardımcısı İbrahim Ballı tarafından verildi.