REFERANDUM TAMAMLANDI

Anasayfa / Haberler / REFERANDUM TAMAMLANDI

REFERANDUM TAMAMLANDI
REFERANDUM TAMAMLANDI

2009 yılı yerel seçimlerinde Seferihisar’a mahalle olarak bağlanan Ürkmez ve Doğanbey’inde içinde bulunduğu İzmir’in 31. ilçesi tartışmalarını Seferihisar Belediyesi gerçekleştirdiği referandumda Ürkmez ve Doğanbey’de yaşayanlara sordu. Toplam 4737 kişinin oy kullandığı referandumda iki mahalleden farklı sonuçlar çıktı.

DOĞANBEYLİLER SEFERİHİSAR’DA KALMAK, ÜRKMEZLİLER YENİ İLÇEYE BAĞLANMAK İSTİYOR

Doğanbey’de gerçekleşen ve Seferihisar’a bağlı mahalle olarak mı kalmak istersiniz yoksa Gümüldür, Özdere ve Ürkmez’le birlikte yeni kurulması planlanan ilçeye mi bağlanmak istersiniz sorusuna 2 Bin 184 kişinin katıldığı oylamada bin 823 kişi Seferihisar’da kalmak isterim cevabı verirken 320 kişi yeni ilçeye bağlanalım cevabı verirken 41 oyda geçersiz sayıldı. Bu sonuçlara göre referanduma katılanların %83,47 Seferihisar’da kalalım, %14,65’i yeni ilçeye bağlanalım derken, 1,88’lik kesim ise geçersiz oy kullandı.

Ürkmez Mahallesi’nde ise yapılan referandumda oy kullanan 2 Bin 553 kişiden 263’i Seferihisar’da kalalım, 2 Bin 272 kişi ise yeni ilçeye bağlanalım dedi. Oylamada 18 oy geçersiz sayıldı. Bu sonuçlara göre Ürkmezlilerin %88.99’i yeni ilçe, 10.30’u Seferihisar’da kalmak istiyor. 0.70’lik kesim ise geçersiz oy kullandı.

Referandum çalışmasının tamamlanmasının ardından bir açıklama yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Biz konuyu orada yaşayan vatandaşlarımıza sorarak üzerimize düşeni yaptık. En önemli karar Ürkmez ve Doğanbey’de yaşayanların ne düşündüğüydü. Biz ayna vazifesi gördük. Vatandaşımızın fikrini aldık ve şimdi onların kararlarını Kaymakamlık, Valilik, İçişleri Bakanlığı’na göndereceğiz” dedi.