Sakin Şehirde, Haziranda ikinci kez Suluboya Festivali var

Anasayfa / Haberler / Sakin Şehirde, Haziranda ikinci kez Suluboya Festivali var

Sakin Şehirde, Haziranda ikinci kez Suluboya Festivali var

Seferihisar Belediyesi ve Uluslararası Suluboya Derneği tarafından geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından suluboya ressamlarını bir araya getiren Akdeniz Suluboya Şenliği’nin ikincisi 8-9 Haziran 2013 tarihlerinde Seferihisar-Sığacık’ta gerçekleşecek.  
Uluslararası Suluboya Derneği;  İlk adımlarını, Facebook sosyal paylaşım sitesinden atarak, düzenlediği resim yarışmalarıyla,  kısa sürede 50.000’i aşan üye sayısına ulaşmış,  2-3 Haziran 2012 tarihleri arasında ‘’Uluslararası Suluboya Festivali’nin’’ ilkini düzenleyerek, asırlar sonra sanat ateşini ilk doğduğu yer,  Seferihisar’ın Teos sahillerinde tekrar yakmayı başarmıştır.

15 Ekim 2012 tarihinde start alıp, 15 Aralık 2012 tarihinde sonlanan International  Watercolor Society  geleneksel suluboya yarışmalarına devam etmiş;    20 ülkeden 800 sanatçı,  toplam 800 eserle bu yarışmaya katılmış,  yarışma neticesinde  ilk üç sıralamada Çinliler yer almıştır.

Uluslararası Suluboya Derneği (International  Watercolor Society), 8-9 Haziran 2013 tarihleri arasında düzenlemeyi planladığı ‘’2.Uluslararası Akdeniz Suluboya Festivaline’’, tüm ressam ve sanatseverleri katılıma davet ederek duyurusunu yayınladı;
Seferihisar Belediyesi ve Uluslararası Suluboya Derneği (International Watercolor Society) tarafından düzenlenecek Festivalle, günümüzde bölgemizde ve tüm dünyada en hassas konu olan barışın sağlanmasına yönelik olarak, dünyadaki tüm milletlerin insanlığın ortak dili olan sanat yoluyla bir araya getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yıl da sanatçılar şehri olarak tarihte çok önemli bir yere sahip olan Teos şehrinin bulunduğu yerde kurulmuş olan Sakin Şehir Seferihisar, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da festivale öncülük ve ev sahipliği yapacaktır.

Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının birleşim noktasında bulunan, medeniyetler beşiği Anadolu’dan, doğal misafirperverlik ortamında sanatçıları bir araya getirmek suretiyle tüm dünyaya sanat yoluyla barış mesajları vermek, bunları kişisel iletişim basın aracılığı ile her dilde ve her ülkede duyurmak Festival’in ana fikridir.

(International Watercolor Society) Uluslararası Suluboya Derneği’ne başta Seferihisar Belediyesi olmak üzere yerel yöneticilerin, medya kuruluşlarının, sanat ve sanatçı organizasyonlarının desteği sağlanmış olup, çeşitli sanat ve sanatçı kuruluşları kanalıyla Festival dünya sanatçılarına duyurulmaktadır.
Bu yıl Çin, Tayvan, Singapur,  Amerika, Rusya, Pakistan, İran, Belçika, İspanya, Hindistan ve Türkiye’nin birçok ilinden suluboya tekniğinin ustaları yer alacağı gibi festival sırasında, canlı performans sergileyerek kendi tekniklerini tanıtıp,   birbirleriyle ve sanatseverlerle görüş alışverişinde bulunacaklar. Bir yandan da ülkelerinin kültürlerini yansıtan,  suluboya eserlerini sergileyecek, ön kayıtla başvuruda bulunan guruplar ve sanatçılarda,  kendilerine ayrılmış özel alanlarda,  eserlerini sergileyebileceklerdir.

Festival 8 – 9 Haziran 2013 tarihinde, Seferihisar/ Sığacık’ta gerçekleşecek olup, Teos  sahili  2800 yıl sonra ikinci kez sanat ateşinin yakılışına şahitlik edecektir.

 

{gallery}suluboya-fest-2013{/gallery}