SAKİN ŞEHİRDE GENÇLİK MERKEZİ

Anasayfa / Haberler / SAKİN ŞEHİRDE GENÇLİK MERKEZİ

SAKİN ŞEHİRDE GENÇLİK MERKEZİ
SAKİN ŞEHİRDE GENÇLİK MERKEZİ

Türkiye’ nin ilk ve tek Cittaslow (Sakin Şehri) Seferihisar’da, Ürkmez Eski Belediye Binası Gençlik  Merkezi’ne dönüştürüldü. İlçede yaşayan gençler üç katlı binayı kendi elleriyle diledikleri gibi değiştirdi. Gençlik Merkezi açılışında yüzlerce genç binaya akın etti. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Burası uluslararası bağı olan, tüm Türkiye’ye model olacak bir gençlik merkezi olacak.” dedi.  

 

Seferihisar’da değişim sürüyor. İlçe merkezindeki eski Belediye binasını Köy Pazarı haline getiren Seferihisar Belediyesi, Ürkmez Eski Belediye Binası’nı da Kültür ve Sanat Gençlik Merkezi olarak düzenledi. Gençlerin sosyo- kültürel gelişimlerini desteklemek, beceri kazandırmak, ilgilendikleri alanlarda eğitimlerini geliştirmek, Türkiye’deki, Avrupa’daki ve dünyadaki gençlik merkezleriyle bağlantı sağlayarak dışarıya açılmalarını sağlayacak Gençlik Merkezi faaliyetlerine başladı. Gençlik Merkezi açılışıyla birlikte dans, felsefe, satranç kulüpleri, etüt hizmetleri, kafeler, kütüphane, bilgisayar salonu, İngilizce-Yunanca kursları, Halk Oyunları Ekipleriyle çalışmalara başladı. Yüzlerce gencin katılımıyla açılan Gençlik Merkezi’nde sürdürülecek faaliyetler gençlerin taleplerine göre şekillenecek. Sosyal, kültürel, eğitim, spor, psiko sosyal, sağlık alanlarında faaliyet gösterecek gençlik merkezindeki tüm aktiviteler gençlere ücretsiz sunulacak.

 

Seferihisar Belediyesi Gençlik Merkezi’yle ilgili hedeflerini büyük tutuyor. Avrupa’daki kentlerde Gençlik Merkezlerinin çalışmalarını uzun süredir takip eden Seferihisar Belediyesi, paralel çalışmalar yapacak şekilde Gençlik Merkezi’ni planladı. Yaz döneminde Avrupalı gençleri ağırlayacak gençlik merkezi, ilk etapta Halk Oyunları Ekipleri’ni bir araya getirerek, Türk ve Avrupalı gençleri birlikte çalıştıracak. Seferihisarlı gençler boş vakitlerini kahvehaneler- oyun salonları yerine Gençlik Merkezi’nde geçirecek, projeler üretecek, kendilerini geliştirecek.

 

Gerçekleşen açılış gençlerin şarkıları, dans gösterileriyle gerçekleşirken, açılış konuşmasını yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Sevgili gençler, sizin gözlerinizdeki bu ışıltı, bu coşku, beni de çok heyecanlandırıyor ve kendimi ifade etmemi güçleştiriyor. Burasının tam düşündüğümüz gibi sizlerin yaşam alanı olacağını görüyorum. Sizler kendinizi hayata burada hazırlayacaksınız. Artık Türkiye’ye örnek olacak bir Gençlik Merkezi’ne sahip oldunuz.  Bizler, bundan sonra, etkinliklerinizin sadece destekçisi ve takipçisi olacağız. Eğitiminiz, kendinizi geliştirmeniz için gereken ne varsa yapmaya devam edeceğiz. Kendinizi burada donatıp zenginleştirebilirsiniz. Böylece hem zamanınızı değerlendirmiş hem de Türkiye’nin  daha aydınlık bir geleceğe taşınmasına katkı vermiş olacaksınız” dedi