SAKİN ŞEHİR GÜNEŞ ENERJİSİYLE AYDINLANIYOR

Anasayfa / Haberler / SAKİN ŞEHİR GÜNEŞ ENERJİSİYLE AYDINLANIYOR

SAKİN ŞEHİR GÜNEŞ ENERJİSİYLE AYDINLANIYOR
SAKİN ŞEHİR GÜNEŞ ENERJİSİYLE AYDINLANIYOR

Seferihisar sokaklarına güneş enerjisi ile elektrik üreten led’li aydınlatma sistemleri takılıyor.
Yaşamın kolay olduğu kentlerin uluslararası ağı Cittaslow’un Türkiye’deki tek üyesi Seferihisar’da, birliğin kriterleri kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanma konusunda örnek bir uygulamaya geçiyor. Atatürk Caddesi’nde denenmeye başlayan sistemle güneş enerjili aydınlatma direkleri şehre yerleştiriliyor. 6 adet Atatürk Caddesi’ne 2 adet belediye önüne yerleştirilen elektrik direkleri hem elektrik tasarrufu sağlıyor hem de daha fazla aydınlatıyor. Tüm gün enerji toplayan sistem bir hafta boyunca hiç güneş çıkmasa bile biriktirdiği enerjiyle bir haftalık elektriği depolayabiliyor.
Yetkililer Seferihisar’da uygulanan sistemin Türkiye genelinde uygulanması durumunda ülke genelinde 15 milyon sokak lambası olduğunu tamamının güneş enerjili elektrik direkleriyle değişmesi durumunda 15 milyar kw saat enerji tasarrufu olacağı ve bunun 20 milyar dolara denk geldiğini belirtiyor.
Seferihisar’ın genelinde uygulamayı gerçekleştirmeyi düşündüklerini belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Dünyanın yakın gelecekte başına gelecek bütün sorunların temelinde fosil yakıtlarının kullanılması var. Savaşların, ekonomik krizlerin ve hava, su ve toprak kirliliklerinin ve bunların sonucu olan hastalıkların sebebi olarak fosil yakıtların kullanılmasını gösterebiliriz. Dünyaya ve insanlığa bu kadar zararlı bir yakıtın temiz ve yenilenebilir alternatiflerini kullanmak bir tercih değil bir zorunluluk olmalıdır. Bizim Seferihisar’da başlatmak istediğimiz bu uygulama ile bu doğrultuda üstümüze düşen görevin en azından bir kısmını yapmak istiyoruz.”