Sakin Şehir Orkinos Mezbahasına karşı direniyor

Anasayfa / Haberler / Sakin Şehir Orkinos Mezbahasına karşı direniyor

Sakin Şehir Orkinos Mezbahasına karşı direniyor

 

Danıştay ve İdare Mahkemelerinin iptal kararları vermesine rağmen yeni bir ÇED Olumlu Kararı  alarak üretime başlayan “Orkinos Mezbahasına” karşı, Seferihisar Belediyesi, Seferihisarlılar, Sığacık Balıkçı Kooperatifi, Çevre Dernekleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Yarımadalılar ve  çevre gönüllüleri Sığacık’ta büyük bir eylem gerçekleştirdi.  Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kentin ortasından otoban geçirip kalkınma diyen, parktaki ağaçları kesip AVM yapmaya modernleşme diyen, Orkinos Tesisi ile bir yandan turizmi baltalayıp bir yandan , ihracata destek veriyorum diyen anlayış bitmiştir. Bu anlayış bizi daha fazla yönetemeyecek gün bugündür, bu köhne anlayışı  bu körfezde denize gömeceğiz” dedi.
 
 8 Eylül Pazar günü gerçekleşen eylemde basın açıklamasının ardından yüzlerce kişi teknelerle denize açılarak denizdeki mezbahayı protesto etti.  Eylemde “Balıkçılığı yaşatmak için Orkinos Mezbahasına Hayır”, “ Sakin Şehrin Tekmesi Sert Olur”, “Çocuklarımızın balık yeme hakkına, denize girme hakkına sahip çıkıyoruz”,”Geleceği düşünerek Orkinos Mezbahasına karşı çıkıyorduk. Gelecek geldi. Bu tür yatırımların çağdışı kaldığını, dünde kalmış bir anlayışın ürünü olduklarını artık herkes görüyor” pankartları açıldı.
 
Eyleme CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, Mordoğan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Tema Vakfı, Doğa Derneği, Seferihisar Kent Konseyi, Karaburun Kent Konseyi, Konak Kent Konseyi, Seferihisar Çevre Koruma Derneği, Akut, Atatürkçü Düşünce Derneği, CHP İlçe Teşkilatı, çevre ilçelerin sivil toplum kuruluşları ve dernek temsilcileri ve yüzlerce vatandaş katıldı.
 
Eylemden önce kurulan serbest kürsüde, dileyen vatandaşlar görüşlerini dile getirdi. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı konuşmasında iki nedenle Orkinos Mezbahası’na karşı çıktıklarını belirterek şunları söyledi: Güçlerimizi birleştirmezsek bizi teker teker avlıyorlar. İki haklı gerekçemiz var. Birincisi bu nesli yavruyken yakalayıp kafeslere hapsedip hasat denilen katliamı yapıyorlar. Bu soyun tükenmesine neden oluyorlar. İkincisi de burada balık neslini yok ettikleri için balıkçılığı, denizi kirlettikleri için turizmi yok ediyorlar.  Biz burada balıkçılığı kalkındırmak için Avrupa Birliği’nden 200 Bin Euro hibe aldık, İtalyanlarla ortak çalıştık, balık mezatını yeniledik. Ama şimdi küçük balıkçılığı yok ediyor balıkçılara teknelerini sattırıyor.”
 
BU ZİHNİYET BİZİ YÖNETEMEYECEK
 
Gezi ve ODTÜ olaylarına da değinen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer“Kentin ortasından otoban geçirip kalkınma diyen, parktaki ağaçları kesip AVM yapmaya modernleşme diyen, Orkinos Tesisi ile bir yandan turizmi baltalayıp bir yandan , ihracata destek veriyorum diyen anlayış bitmiştir. Bu anlayış bizi daha fazla yönetemeyecek gün bugündür, bu köhne anlayışı  bu körfezde denize gömeceğiz. Onları buradan kovduğumuz gün bayramı da yine burada kutlayacağız” dedi.
 
Dava Avukatı Şehrazat Mercan ise; Kendi yurdumuzda sürgünüz. Mahkemeler karar alıyor uygulanmıyor. Eylemler yapıyor, dilekçeler veriyoruz dikkate alınmıyor. Mahkeme kararlarını uygulamayıp bir kenara atan yönetimi şiddetle kınıyorum. Bu mezbaha buradan gidene kadar mücadelemiz sürecek” dedi.
 

{gallery}orkinos-mezbaha-hayir-2013-9{/gallery}