SAKİN ŞEHİR PETANK YAPACAK

Anasayfa / Haberler / SAKİN ŞEHİR PETANK YAPACAK

SAKİN ŞEHİR PETANK YAPACAK
SAKİN ŞEHİR PETANK YAPACAK

Seferihisar Belediyesi ve ilçe Kaymakamlığı’nın Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu ile yaptığı protokolle ilçede Petank sporu başlıyor. Projenin adı “Yediden Yetmişe Spora”.
Güney Avrupa ülkelerinin tutkusu olan ve Türkiye’de 2006 yılından itibaren federasyon bünyesine giren Petank’ın ülkemizde yüzlerce kulüp ve binlerce sporcusu bulunuyor. Petank’ta  7’den 70’e herkes karşılıklı olarak spor yapabiliyor. Sakin Şehir olarak markalaşan Seferihisar’da en ugun sporlardan biri olarak görülen Petank, çocukların psiko-motor gelişimlerine katkı sağladığı kadar, yaşlıların sürekli devinim halinde kalarak sağlıklarını korumalarını sağlıyor. Petank’ta bir dede ve torunu karşılıklı mücadele edebiliyor.
Yapılan protokol okullarda tanıtım seminerleri, antrenör kursları, okul içi yarışmalar, okullar arası yarışmalar, dede-torun turnuvası, Türkiye Petank Takımı’na sporcu seçimi ve Seferihisar Açık Petank Festivali konularına dayanıyor.
İlçe Kaymakamı Şakir Erden, Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Federasyon Başkanı Ahmet Recep Tekcan arasında imzalanan protokolün ardından Sakin Şehir Seferihisar, kısa bir süre sonra Petank sporuyla tanışacak.
PETANK NEDİR?
Petank sporu Fransa’da çok yaygın bir oyun olup, günümüzde Fransa’da 700 bin civarında lisanslı Petank oyuncusu bulunmaktadır. Rekreasyon etkinliği olarak da yaygın biçimde oynanan bir spor olan Petank, Akdeniz Oyunları ve Dünya Spor Oyunları gibi önemli organizasyonlarda da yer almaktadır. Uluslararası Federasyonu (FIPJP) 1958 yılında kurulmuştur. 4m X 15 m boyutlarında kum, çakıl, toprak, çim türü zeminlerde, 70 – 78 mm çapında metal toplarla, tekler, çiftler veya üçler kategorilerinde oynanır. Oyunun temel amacı Palino adı verilen pinpon topuna benzeyen topu madenden yapılmış gülleye benzeyen toplarla vurmak veya yakın çevresinde bırakmaktır. Ayrıca takımlar dört sporcudan oluşmaktadır.