SAKİN ŞEHİRDE BİLİM FESTİVALİ SONA ERDİ

Anasayfa / Haberler / SAKİN ŞEHİRDE BİLİM FESTİVALİ SONA ERDİ

SAKİN ŞEHİRDE BİLİM FESTİVALİ SONA ERDİ
SAKİN ŞEHİRDE BİLİM FESTİVALİ SONA ERDİ

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Unicef’in tüm dünyada yaygınlaştırdığı Çocuk Dostu Kent Projesi’ne başvurduklarını, Türkiye’deki ilk temsilci olacaklarını söyledi.

İzmir’in Seferihisar ilçesinde İlçe Milli eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve üç gündür devam eden Seferihisar 1. Eğitim, Bilim, Sanat, Kültür ve Teknoloji Festivali sona erdi. Festival çerçevesinde ilçede yer alan okul, dershane ve diğer eğitim kurumları Seferihisar Kapalı Pazaryeri’nde 24 stant açtılar ve hazırladıkları projelerini sergilediler. Seferihisar Belediyesi tarafından kurulan sahnede, müzikle ilgili öğrencilerin çalışmaları da sergilendi, ilçede yaşayanlar gece geç saatlerine kadar öğrencilerin hazırladıkları programla eğlenme fırsatı buldular.

Festivalin son gününde ödül töreni düzenlendi. Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden, Belediye Başkanı Tunç Soyer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fahri Tok, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Reşat Yazak ve daire müdürlerinin de katıldığı ödül töreninde En İyi Stant, Orta öğretim Kurumları Proje Yarışması, Yaygın Eğitim Kurumları Proje Yarışması, İkinci Kademe Proje Yarışması ve Birinci Kademe Proje Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi. Asil Nadir Lisesi’nin hazırladığı Türkü Gecesi’nin de yer aldığı ödül töreninde Seferihisarlılar eğlenme fırsatı da buldular. Törene katılanlar öncesinde stantları teker teker ziyaret edilerek, öğrencilerin keşifleri incelendi.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, 1. Eğitim, Bilim, Sanat, Kültür ve Teknoloji Festivali’nin bu yıl farklı bir boyutla düzenlendiğini, hayırseverlerin festivale büyük katkı sağladığını söyledi. Festivalin çocukların yaratıcılığına da katkı sağladığını, çok ilginç projelerin Seferihisar halkı ile buluştuğunu belirten Soyer, şunları söyledi:

”Festivalde hem çocuklar yeteneklerini, yaratıcılıklarını, sanatlarını sergilediler, hem de eğlendiler. Biz Unicef’in tüm dünyada yaygınlaştırdığı Çocuk Dostu Kent Projesi’nde Türkiye’deki ilk temsilci kasabası olacağız. Onun için çaba gösteriyoruz, bu şenlik o çabalarla bütünleşen bir şenlik oldu. Çocuk Dostu Kenti kent demek, kentin geleceğini çocuk gözü ile planlamak ve kent yönetimine çocuğu katmak. Böyle bir çalışma başlatıyoruz. Festivalde çocuklarımızın çok ilginç projeleri ortaya çıktı, yaratıcılıklarını ortaya koydular. Bilimsel merakları ile buldukları keşifler, yenilikleri ortaya koydular. Bu keşiflerin gelişeceğine ve Türkiye’ye katkı koyacağına inanıyorum. Yarışmada dereceye girenlere bisiklet verdik. Bu yıl 20 öğrencimizi ödüllendirdik. Bisikletlerimizin üzerinde Cittaslow’un amblemi de var, biz ilçemizde bisiklet kullanmayı yaygınlaştırmak istiyoruz.”

Seferihisar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Şerafettin Budak ise şenliğin amacının öğrencilerin ilgi, istidat ve kabiliyetlerini geliştirerek gerekli bilgi, beceri, davranışları kazandırmak olduğunu söyledi. Öğrencilerin hazırladıkları projelerin kendilerini hayata hazırlamaya da katkı sağlayacağını belirten Budak, şunları söyledi:

”Çocuklarımızın ve gençlerimizin araştırmacı yanlarını ortaya çıkarıp, insanlık için yararlı yeni buluş ve projelerin hayata geçmesini sağlamak istiyoruz. Göreve geldiğimizde böyle bir projeyi uygulamak için çalışmalara başladık, festivali planladık, programı yaptık, çalışmalar tamamladık, kitapçık hazırladık, onaylar aldık, Bakanlık genelgeleri bulduk, gerekli onayları aldıktan sonra da görev bölümleri verdik. Projede 150 öğretmen, 1000’e yakın öğrenci görev aldı. Stantlar hazırladık, okulların çok az maliyetle katılmalarını sağladık. Çocuklarımız ürünlerini sergilediler. Üç gün süreyle çocuklar buluşlar, icatlarını sergiledikleri. Har gün yaklaşık 3-4 bin kişi stantları gezdi, akşamki eğlencelere katıldı. Önümüzdeki yıl daha da geliştirmek istiyoruz.”

Festivalde En İyi Stant Yarışması’nda Tepecik İlköğretim Okulu, Ulamış İlköğretim Okul, Yeni Orhanlı İlköğretim Okulu dereceye girdi. Orta Öğretim Kurumları Proje Yarışması’nda ise Seferihisar Anadolu Lisesi’nden Burak Benlioğlu, Ahmet Keleş ile Öğretmen Özden Yıldız’ın hazırladığı CPU Soğutma Projesi birinci oldu. İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nden Melih Derya ile Öğretmen Ercan Ulu’nun Kuluçka Makinesi ikinci, Asil Nadir Çok Programlı Lisesi’nden Birand Alboğa, Tolga Turan ile Öğretmen Serap Tekelioğlu’nın Her Su Arıtılabilir mi? Projesi üçüncülüğü elde etti.

Yaygın Eğitim Kurumları Proje Yarışması’nda 11 Eylül Mesleki Eğitim Merkezi’nden Meltem Akar ve öğretmen Nesibe Ükil’in Biz De Üretiriz projesi birinci, aynı okuldan Alpay Seyrek ile Öğretmen Necmettin Adanaş’ın Hijyen Seti Projesi ikinci, Halk Eğitimi Merkezi’nden Özden Akalın ile Öğretmen Melekper Uçan’ın Üç Boyutlu Kağıt Kaplama Projesi üçüncü oldu.

İkinci Kademe Proje Yarışması’nda Şehit Öğretmen Mehmet İzdal İlköğretim Okulu Enver Çoral ve Öğretmen Damla Sarı’nın Göz Kararı projesi birinciliği elde ederken, Ulamış İlköğretim Okulu’ndan Bitkilerde Mitoz Bölünmeye Ortamın Etkisi projesiyle Yaşar Buzkaya ve Öğretmen Nilay Gökçe ikinci, Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndan Geometrik Su Doku adlı proje ile Dersim Sarıkaya ve Öğretmen Hülya Türkili üçüncülüğü elde etti.

Birinci Kademe Proje Yarışmasında Tepecik İlköğretim Okulu’ndan Aygül Özdemir ve öğretmen Muhittin Çetiner, Hikaye Oluşturma adlı projeyle birinci Sığacık İlköğretim Okulu’ndan Övgü Önder ve öğretmen Aslı Olgun Mandalina Toplama Makinesi ile ikinci, Yeni Orhanlı İlköğretim Okulu’ndan Muammer Çevre, İpek İçkavak ve öğretmen Özge Çeşmeci’nin E Bebeğim Ee Projesi ile üçüncü oldu..