SAKİN ŞEHİRDE SESSİZ EYLEM

Anasayfa / Haberler / SAKİN ŞEHİRDE SESSİZ EYLEM

SAKİN ŞEHİRDE SESSİZ EYLEM
SAKİN ŞEHİRDE SESSİZ EYLEM

Seferihisar Sığacık Körfezi’nde kurulması planlanan Orkinos Balık Çiftliği’ne karşı ilçede büyük bir eylem gerçekleşti. Perşembe Akşamı Bisiklet Topluluğu, Leman Bisiklet Kulübü, Seferihisar Belediyesi, Çağan Irmak, Cihan Ünal, Ali Özgentürk ve sivil toplum örgütleri ile birlikte binlerce insan bir araya geldi. Yapılan sessiz bisiklet eyleminin ardından gerçekleşen basın toplantısında sert mesajlar verildi.

İzmir’den yola çıkan Perşembe Akşamı Bisiklet Topluluğu ve Leman Bisiklet Kulübü Seferihisar’ın girişinde Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Seferihisarlı çevreci bisikletçiler tarafından karşılandı. Toplam 100 bisiklet Seferihisar’da Sığacık Limanı’na kadar bisikletlerle  7 kilometre boyunca “sessiz eylem” gerçekleştirdi.

Sığacık’ta gerçekleşen basın açıklamasında Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tiyatro Sanatçısı Cihan Ünal, Seferihisarlı Yönetmen Çağan Irmak, Seferihisar’da film yeni filmi Görünmez’i çeken Ali Özgentürk, Avukat Şehrazat Mercan, Çevre Koruma Derneği Başkanı Sönmez Taygun katıldı.

Basın açıklamasında Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Doğa verdiğiniz zararın karşılığını mutlaka ödetiyor. Haftalarca sürdü Rusya’daki yangınlar. Pakistan’da felaket yaşanıyor 70 yıl geriye gitti ülke. Bolivya’da başlayan yangın bütün ülkeyi sardı. Biz Seferihisar’da Sığacık’ta bunu yaşamak istemiyoruz. Atalarımızdan dedelerimizden bize pırıl pırıl kalan bu denizi, çocuklarımıza torunlarımıza yine pırıl pırıl bırakacağız. Kimsenin gücü bunu kirletmeye yetmez, yetmeyecek. Çok güçlüyüz. Bugün burada bunu görmek müthiş gurur verici. Dostlarımızla, sivil toplum örgütleriyle, basınla ve sizlerle beraber olmak çok gurur verici. Bilin ki bu yolumuz uzun. Büyük karlar, büyük rantlar var. Kolay kolay gitmyecekler. Ama bizde kolay kolay vazgeçmeyeceğiz. Bizi yok sayamayacaklar. Biz buradayız, sonuna kadar da koruyacağız” dedi.

Seferihisarlı ünlü yönetmen Çağan Irmak ise sert bir açıklama yaparak; “Ben buralıyım, burada doğdum burada büyüdüm. Çocukluğum, gençliğim bu denizde bıraktım. Ama benim yeğenim burada denize girebilecek mi bilmiyorum. Çevre Bakanlığı’nın bu projeye onay vermiş olmasını dehşetle karşılıyorum. Bu deniz her zaman ege sahilinin en temiz denizidir. Ama Türkiye’de temiz kalmanın bu kadar büyük problem olduğunu bilmiyordum. Temiz olan bir şeyin içine etmek için uğraşıyoruz. Sadece yazıklar olsun demek istiyorum. Ayrıca Orkinos Balık Çiftliği, burada geçimini balıkçılıkla sağlayan insanların alın terini engellemektir. Bu insanların ekmek kapılarını kapatmak demektir. Projeye onay verenlerin kalemlerinin kırılması dileğiyle” diyerek sözlerini tamamladı.

Ünlü tiyatro sanatçısı Cihan Ünal; “Yıllar önce Milas’la Bodrum arasında bir tesisin açıldığını, mükemmel olduğunu söylemişti arkadaşlarım. Bende oraya gittim. Harika deniz,çam ağaçarı tesis çok güzeldi. İnsanlar denize tuhaf tuhaf bakarak giriyorlardı. Bende girdim şöyle bir manzara vardı. Yağlanmış, çamur gibi tohum artıkları ve tohumlar birikmişti. Nedir bu böyle bir yerde. Bakın dediler orda bir balık çiftliği var. Yani şunu söylemek istiyorum. Bu gidişle Sığacık Sığ çamurcuk, Akarca Akmazca, Ürkmez Ürker olur. Ayrıca burası sörfçüler için dünya çapında bir yer. Bu da bilimsel bir şey. Ege’deki Akdeniz’deki büyük balıkların buraya geleceği ve tehlike yaratacağı yönünde” dedi.

Orkinos Balık Çiftlikleri’ne karşı mücadele eden Avukat Şehrazat Mercan; “2 yıldır uğraşıyoruz, 5 davamız var. Birinci davamızı kazandık, karar 9 Ağustos’ta bize tebliğ edildi. En önemlisi üst Ölçekli Su Ürünleri Yetiştiricilik alanlarını belirleyen ün büyük ölçekli plan hakkında Danıştay 6. Dairesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. Ayın 13’ünde bu kararı aldık. Dedim ki kurtulduk. Ayın 16’sında kararın uygulanması için bakanlığa ve İzmir Valiliği’ne başvurduk. Ayın 18. Orkinos için ÇED olumlu kararını imzaladılar. Suç işliyorlar. Buna rağmen uygulanması için başta başbakanı, çevre bakanını, İzmir valiliğini, Çed Planlama Genel Müdürü’nü hukuka uygun hareket etmeye davet ediyorum” dedi. Daha büyük bir mücadele başlatacağız ve asla geri dönmeyeceğiz” dedi.

Yönetmen Ali Özgentürk aldı ve “eski bir Yunan şairi demiş ki; “Denizi hışımla kirletmeye çalışma başını sok başını” diyerek Orkinos Balık Çiftlikleri’nin denizler için çok tehlikeli olduğunu vurguladı.

Seferihisar Çevre koruma Derneği Başkanı Sönmez Taygun; “Sığacık’ta Orkinos Balık Çiftliği kurulursa çevre dengesi mahvolur. Bütün düzen bozulacaktır. Bu deniz ölü bir deniz haline gelecektir. Mücadelemize destek verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Basın açıklamasının ardından bölgede kamp kuran bisikletçilerin, yarın akşama kadar “sessiz eylemi” sürdüreceği bildirildi.