Sakin Şehir’de Yaşama Özlemi

Anasayfa / Haberler / Sakin Şehir’de Yaşama Özlemi

Sakin Şehir’de Yaşama Özlemi
Sakin Şehir’de Yaşama Özlemi

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre en çok yaşanılmak istenen yer olan “Sakin Şehir Seferihisar’da” yapı ve inşaat ruhsatlarında patlama yaşanıyor.

 

Seferihisar Belediyesi İmar İşleri Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, son yıllardaki yapı kullanım ruhsatlarındaki değişim şaşırttı.

 

2008 yılında 146 yapı ruhsatı ve 246 yapı kullanma ruhsatı verildi.

 

Seferihisar’ın Sakin Şehir başvurusunun ardından 2009 yılında 259 yapı 443 yapı kullanma ruhsatı, 2010 yılında 226 yapı 450 yapı kullanma ruhsatı, 2011 yılında 397 yapı 773 yapı kullanma ruhsatı toplamda 882 yapı 1666 yapı kullanma ruhsatı verildi.

 

MÜTEAHHİTLERİN AÇIKLAMALARI:

 

İsmail Bazan – Müteahhitler ve İşadamları Derneği Başkanı

Sakin Şehir olduktan sonra özellikle medyada çok yer aldığımızdan Seferihisar çok iyi tanındı. İnşaat sektöründe bir artış oldu, özellikle Sığacıkta büyük artışlar oldu. Arsa ve daire fiyatları yükseldi. 2 yıl önce kat karşılığı verilen arsalarda daire payı %20 iken şimdi %35 oldu.

Müteahhit arkadaşlar daha önce dış cephelere dikkat etmezdi. Ama şimdi dış ve iç cepheler daha modern yapılıyor. Bizde bu değişimden sonra dernek kurmaya karar verdik. Derneğimizi kurmamızın amacı yan yana inşaat yaptığımız arkadaşlarımızla selamlaşmadan işlerimizi yapardık. Şimdi ortak sorunlarımıza çözüm bulmak bunları paylaşmak Seferihisar için daha iyi ne yapabiliriz diye düşünmekteyiz.

Birlik olmak güçtür, çok büyük firmalar Seferihisar’a gelmeye başladı biz birlik olup bunların karşısında A.Ş. kurmak istiyoruz. Ve bundan sonra 300 -500 evlik siteler yapmak istiyoruz. Tüm müteahhit arkadaşlarımızla bu konuda birlik içersindeyiz, Başkanımıza Seferihisar’ın tanıtımına yaptığı katkı için teşekkür ederiz.

 

 

Ahmet Güney – Mimar- Müteahhit

Türkiye çapında yapılan reklam bence çok etkili oldu, talep arttı. Dolayısıyla inşaat sektörü hareketlendi. Gecen yıllara göre %100’ün üzerinde artış var. Daha bina proje aşamasında satılmaya başlanıyor. Daire satışları buna paralel arttı.

Talep olduğu için müteahhit olarak bize arsa verip ev yaptırmak isteyenlere şu anda yetişemiyoruz. Eskiden 5 müteahhit  Seferihisar’da  iş yapardı, şimdi dışarıdan mimar, müteahhit geliyor. Sakin Şehir bizim sektörde patlama yaşattı, bizde Seferihisar için mesleğimiz ile daha faydalı olabilmek için müteahhit derneği kurduk.

 

 

Hasan Orbay –Mimar- Müteahhit

Seferihisar da tanıtım çok fazla oldu, reklam ilan haber derken insanları Seferihisar cezp etti.

Cazip düşüncelerle buraya gelmeye başladılar. Emlak piyasası arttı, daire karşılığı arsasını veren insanlar çoğaldı.

Lüks yapılara göre mütevazi evler daha çok ilgi görmeye başladı. Bizde herkese hitap edecek doğaya saygılı, yeşili bol, kapalı otoparkları olan binalar yapmaya başladık.

 

 

Mehmet Ersay Müteahhit İnşaat Mühendisi –

Yapılan tanıtımın büyük bir önemi var.

Arsa fiyatlarında büyük artış yaşandı. Çünkü çok sayıda yatırımcı geldi, insanların ilgisi Seferihisar’a yöneldi. Talebin çok olması nedeniyle  inşaat kalitesi arttı.

 

 

Fikret Çoşkun – Müteahhit


30 yıldır Seferihisar’dayım ve çok Belediye başkanı gördüm, ama en çok hizmeti kim yaptı derseniz Tunç başkan derim. Zamanında ilçemizde tek tük inşaat yapılırdı ama yönetim değişince sanki sihirli bir değnek değdi Seferihisar’a. Çok talep var bu yüzden bizim sektörde hem kalite arttı hem de Belediyemize gelir fazlalaştı.

 

 

Kadir Başlı – Müteahhit

 

İlk zamanlar yavaştık evet, Seferihisar’ı tanıyan yoktu. Sonra tanıtım, reklam bir baktık Seferihisar hareketlendi bizim sektör canlandı. Ben şahsen bu tanıtım için Başkanıma çok teşekkür ediyorum.

Genelde dışarıdan gelen yatırımcılar ev alıyor, mesela bir kerede 10 arsa ya da 5 daire alan müşterilerim var. Artık inşaata başlamadan satıyoruz. Geçen yıllarda Pazar yerinin orda olan bir arsa 30 bin lirayken şimdi 90 binlere çıkmış durumda. Şimdilik müteahhitler yapıyor kazanıyor, ama ekonomiye katkısı çok yakın zamanda hissedilecektir.

 

 

Mürsel Baran – Müteahhit


Eskiden tanıtım yoktu, talep yoktu yapılan inşaatlar ihtiyacı karşılıyordu. Tanıtımdan sonra talep arttı arsa bedelleri yükseldi, dairelerin fiyatları arttı. Bizim tek sıkıntımız harçların yüksek olması, kendi öz gücümüzle iş yapıyoruz ama Büyükşehirde olan yasalar burada uygulanıyor. Kanal parası otopark parası çok yüksek, inşaata başlamadan bir daire parası harç yatırıyoruz. Bu para kendi Belediyemize değil Büyükşehir Belediyesine gidiyor.  Buna çözüm umarız yakın zamanda bulunur. Bizde Başkanımız için Seferihisar için daha çok çalışırız.

 

 

Rahmi Tezel: Mimar-Müteahhit


Seferihisar’ın tanıtımı çok oldu insanlar cazip düşüncelerle buraya geliyor. Gelenler genellikle uygun fiyatlı mütevazi evleri tercih ediyor, lüks yapı tercih edilmiyor. Seferihisar daha da gelişecek bu konuda potansiyel çok fazla. Buna paralel alt yapı, trafik daha düzenli hale gelecek. Seferihisar Belediyesi’nin kendi içinde bir ring ya da servis aracına ihtiyaç var özellikle yaz aylarında saat başı çalışacak Akarca’ya, Sığacık’a bir otobüs gerekli.