SAKİN ŞEHRİN İLK PETANK ŞAMPİYONU BELLİ OLDU

Anasayfa / Haberler / SAKİN ŞEHRİN İLK PETANK ŞAMPİYONU BELLİ OLDU

SAKİN ŞEHRİN İLK PETANK ŞAMPİYONU BELLİ OLDU
SAKİN ŞEHRİN İLK PETANK ŞAMPİYONU BELLİ OLDU

Dünyada küreselleşmenin getirdiği olumsuzluklar karşısında kentlerin özgün kimliklerini koruyarak yaşam kalitesini artırmayı ve sürdürülebilir gelişmeyi öngören uluslararası ‘Cittaslow (sakin şehir)’ örgütlenmesinin Türkiye’deki ilk üyesi Seferihisar ilçe halkını “Petank” sporuyla tanıştırdı.
Seferihisar Belediyesi ve Kaymakamlığı ile bu sporu bünyesinde barındıran Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu arasında işbirliği protokolünün imzalanmasının ardından ilk petank turnuvası gerçekleşti. İlçedeki ilköğretim okulları arasında gerçekleşen turnuva iki gün sürerken Sakin Şehrin ilk petank şampiyonu Sığacık Mahallesi’nden çıktı.
Seferihisar İzzet Gül Stadyumu’nda düzenlenen turnuvada Sığacık İlköğretim Okulu öğrencisi Ege Akşit birinci olurken, yine aynı okuldan Yalçın Biter ikinci, Ufuk Ayaz üçüncü, Ekin Koşkan dördüncü oldu.
Öğrencilere ödülleri 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde verilecek. İlçede önümüzdeki günlerde herkesin katılabileceği petank turnuvaları düzenlenecek. Ayrıca Seferihisar Petank Tuırnuvası ile Petank Milli Takımı’na oyuncu seçimi yapılacak.

– PETANK SPORU-

‘Petank’ sporuna ilişkin en eski izlere M.Ö. 1000’li yıllarda Çin’de rastlanıyor. Sonraki dönemlerde Mısır, Asur, eski Yunan ve Roma medeniyetlerinde de izlerine rastlanan ‘Petank’, günümüzde en yaygın olarak Güney Avrupa ve özellikle Fransa’da yaygın olarak yapılan geleneksel bir spor dalı.

Dünyada 1958 yılından bu yana merkezi Marsilya’da bulunan uluslararası federasyon çatısı altında yapılan ve Türkiye’de de 2006 yılından itibaren Türkiye Bocce Bowling ve Dart Fedarasyonu bünyesine dahil edilen ‘Petank’, 7-8 santimetre çapında ve en az 650-800 gram ağırlığındaki çelik petank topları ve çapı 2,5-3,5 santimetre arasında olan tahtadan misketle (but), 15 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde kum, çakıl, toprak ve çim türü zeminde oynanıyor.

Tekler, çiftler ve üç kişiden oluşan iki ayrı takımın mücadele ettiği ‘petank’ta, temel amaç, oyuna ilk başlayan takımın belirlenen çember içinden atacağı misketin, petank toplarıyla vurulması veya en yakın mesafeye düşürülmesi.