SAKİN ŞEHRİN MİNİK ELLERİNDEN ORGANİK ÜRÜNLER

Anasayfa / Haberler / SAKİN ŞEHRİN MİNİK ELLERİNDEN ORGANİK ÜRÜNLER

SAKİN ŞEHRİN MİNİK ELLERİNDEN ORGANİK ÜRÜNLER
SAKİN ŞEHRİN MİNİK ELLERİNDEN ORGANİK ÜRÜNLER

Seferihisar Belediyesi okul bahçelerinde oluşturduğu sebze bahçeleriyle öğrencilere sebze yetiştiriciliğini öğretiyor. İlk ürünlerini alan öğrenciler Köy Pazarı’nda ürünleri satarak harçlıklarını kazanmanın mutluluğunu yaşıyor. Ulamış ilköğretim Okulu’nda oluşturulan sebze bahçesinde düzenlenen törenle projeyi basın mensuplarına anlatan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer çocukları toprakla ve üretimle tanıştırmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Türkiye’nin uluslararası ”Cittaslow (sakin şehir)” örgütlenmesine üye ilk yerleşim birimi Seferihisar’da “Okullarda sebze bahçeleri” projesi çerçevesinde okullarda oluşturulan bahçelerde öğrenciler sebze yetiştiriyor. Öğrenciler okul bahçelerinde yetiştirdikleri sebzeleri İlçe Köy Pazarı önünde satıyor. Dünyada küreselleşmenin getirdiği olumsuzluklar karşısında kentlerin özgün kimliklerini koruyarak yaşam kalitesini artırmayı ve sürdürülebilir gelişmeyi öngören uluslararası ”sakin şehir” örgütlenmesine üye olan Seferihisar’da bu yeni yaşam felsefesi doğrultusunda atılan adımlardan biri daha hayata geçiriliyor.
Ulamış ilköğretim Okulu’nda oluşturulan sebze bahçesinde düzenlenen törende bahçede sebze yetiştiren öğrencilerden 7. Sınıf öğrencisi Sıla Doğru; “Bu bahçe sayesinde okula sevinerek geliyorum. Benim bakmam, sulamam, bellemem gereken bir bahçem var. Bu düşünce mutlu olmama yetiyor. Derslerimde daha başarılıyım. Başarının mutluluğunu bu deneyimle daha iyi fark ettim. Bize bu imkanı sunan Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.
Bir diğer öğrenci Emre Yılmaz ise; “Derslerim dışında sorumlu olduğum, beni dinlendiren okul çıkışı bile okula gelmemi sağlayan, domates, tere, bakla, soğan, maydanoz, roka yetiştirdiğim bir bahçem var. Okulumu artık daha çok seviyorum” dedi.
Türkiye’ye örnek bir proje başlattıklarını belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Çocukları toprakla ve üretimle tanıştırmaktan çok mutluyuz. Okul sıralarında aldıkları eğitimin bir parçası olması gerektiğini düşündüğümüz bu sürecin yaygınlaşması için çaba göstermeyi sürdüreceğiz” dedi.
Konuşmaların ardından çocuklara bahçede kullanacakları kürek, tırmık, çapa gibi aletler hediye eden Başkan Soyer öğrencilerle birlikte bahçenin açılışını yaptı. Bahçede sulama ve bakım çalışması yapan öğrencilere eşlik eden Soyer, yetişen sebzeleri öğrencilerle birlikte topladı. Ulamış ilköğretim Okulu öğrencilerinin Halk Oyunları gösterisi ve gözleme-ayran ikramıyla devam eden program, Seferihisar Köy pazarı önünde öğrencilerin sebze satışı yaptığı stantta devam etti. Ana sınıfı öğrencisi Orçun Sezer, 4. Sınıf öğrencisi Tuğçe Güzel, 5. Sınıf öğrencisi Esim Demirel, 6. Sınıf öğrencisi Berk Esenli, 7. Sınıf öğrencisi Ali Aktaş ve 8. Sınıf öğrencisi Selami Uçar, büyük bir istekle pazarda mallarını sattı. İlçede yaşayanların da büyük ilgi gösterdiği öğrenciler günün sonunda emeklerinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşadı.
İlçede altı okulda uygulanan proje, tüm okullarda uygulanmaya başlayacak.