Seferihisar’a Amerikalı Kardeş

Anasayfa / Haberler / Seferihisar’a Amerikalı Kardeş

Seferihisar’a Amerikalı Kardeş

Türkiye’nin ilk Cittaslow’u (Sakin şehri) olarak dünyada markalaşmaya başlayan Seferihisar Belediyesi, kendisiyle kardeş şehir olmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri’nin California Eyaleti Morgan Hill kasabası yetkililerini misafir etti.

Amerika Birleşik Devletleri'nin California eyaletinde bulunan, Pasifik kıyısındaki Morgan Hill kenti  İrlanda, İtalya, Japonya ve Meksika'dan sonra beşinci kardeş kentini Türkiye'den seçti. 38 bin nüfuslu Morgan Hill, Türkiye'nin Cittaslow (Sakin Şehir) başkenti Seferihisar’ı kardeş kenti olarak belirledi. Her iki belediye meclisleri kardeşlik anlaşmasını kabul etti.

Morgan Hill kasabası Belediye Başkanı ve yetkililerinden oluşan heyet Seferihisar’a gelerek Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ziyaret etti. Kentin sembolü anahtarı ve Morgan Hill flaması getiren heyet,  Başkan Soyer’le ortaklaşa yapabilecekleri çalışmaları paylaştı. İki kentte de mandalina, zeytin gibi ürünlerin yetişiyor olmasından yola çıkılarak, bu alanda ortaklaşa çalışmalar yapılması, Morgan Hill ve çevresindeki dalış kulüplerinin Teos'a dalış amaçlı gelmesi, arkeoloji gruplarının ziyaretlerde bulunması, turizm, enerji, eğitim, kültür, sanat ve spor gibi alanlarda karşılıklı işbirliği, bilgi birikimi ve tecrübelerin paylaşılması konusunda ortaklaşa çalışmalar yapılması planlandı.
Üç gün boyunca ilçede kalan Amerikalı heyet, Seferihisar Belediyesi’nin satın alarak Mandalina Üretici Birliği’ne devrettiği Mandalina İşleme ve Paketleme Tesisi, Çocuk Belediyesi, Sığacık, Teos, Konvoy Country At Çiftliği, Selçuk-Efes ve Meryem Ana ziyaretlerinde bulundu.

Dünyayla entegre olmanın önemini vurgulayan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Heyetin ziyaretinden çok büyük sevinç duydum. Kendimize Geleceğin Türkiye’si Seferihisar hedefini koyarken dünyanın merak ettiği ve dünyayı yakından izleyen, dünyayla entegre olmuş bir Seferihisar planlaması içerisine girdik. Şimdi Amerika Birleşik Devletleri’nden Çin’e, Bosna Hersek’ten Slovakya’ya birçok kardeş kent önerisi alıyoruz. Bu teklifler atacağımız yeni adımlar konusunda bize cesaret ve umut veriyor” dedi.

 

{gallery}Morgan-Hill-Haber{/gallery}