SEFERİHİSAR BELEDİYESİ ENGELLERİ KALDIRIYOR…

Anasayfa / Haberler / SEFERİHİSAR BELEDİYESİ ENGELLERİ KALDIRIYOR…

SEFERİHİSAR BELEDİYESİ ENGELLERİ KALDIRIYOR…
SEFERİHİSAR BELEDİYESİ ENGELLERİ KALDIRIYOR…

Seferihisar’ı Türkiye’nin Engelli Dalış Merkezi haline getirmeyi düşünen Seferihisar Belediyesi Seferihisar engelliler, kimsesizler alternatif su sporları derneğiyle (SEKADER) ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarla yaz aylarında yüzlerce engelliye tüplü dalış aktivitesi yaptırdı.
Engelliler  Haftası nedeniyle Seferihisar Doğanbey Sakız Ağacı Mevkii’nde gerçekleştirilen engelli tüplü dalış etkinliğiyle startı verilen etkinlikler yaz boyunca devam etti.
Seferihisar’ı tüm engellilerin dalış merkezi haline getirip engelleri aşacaklarını belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Bu yaz birçok etkinliğe ev sahipliği yaptık. Ülkenin çeşitli yerlerinden gelip Sakız Ağacı Mevkii’nde dalış yapan engellilerimiz oldu. Önümüzdeki yıllarda turlar düzenleyerek, burayı engelli dalış merkezi haline getireceğiz. Bizimle beraber özverili bir şekilde çalışan SEKADER’e de çok teşekkür ediyorum” dedi.
Seferihisar Belediyesi ve SEKADER’in 2010 yaz aylarında gerçekleştirdikleri etkinlikler:
Mayıs 2010’da Çöyder Engelli Merkezi’yle 22 kişi ile yapılan tüplü dalış etkinliği
Haziran 2010’da İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü bağlı 9-18 yaş gurubu 760 izcinin kampına ev sahipliği. İzci guruplarına Cittaslow, deniz ve çevre temizliği ve deniz kültürü hakkında brifingler verildi. Ayrıca denize girme alanlarında güvenlik ve cankurtaranlık eğitimleri gerçekleştirildi.
Haziran ve temmuz 2010’da 110 engelliye, suda rehabilitasyon ve dalış çalışmalarıyla beraber, çevre temizliği eğitimi ve Cittaslow bilgilendirme toplantıları yapıldı.
Ağustos 2010’da İzmir Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı 42 çocuğa meslek edindirme projesi gerçekleştirildi. Bu çocuklara ayrıca sosyal ve toplum uyum çalışmaları yapıldı.
Tüm yaz ayları boyunca Gaziemir Belediyesi oraklığıyla denizi görmeyen çocuk kalmasın projesiyle 300 çocuk denizle tanıştırıldı.
Eylül 2010’da Bursa Engelliler Gurubu misafir edilerek 20 engelliye dalış yaptırıldı.
9 Ekim 2010’da Kızılay’la ortaklaşa düzenlenecek projede 45 görme engelliye dalış yaptırılacak.