SEFERİHİSAR BELEDİYESİ FİNALİST OLDU

Anasayfa / Haberler / SEFERİHİSAR BELEDİYESİ FİNALİST OLDU

SEFERİHİSAR BELEDİYESİ FİNALİST OLDU
SEFERİHİSAR BELEDİYESİ FİNALİST OLDU

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından bu yıl 9.’su gerçekleştirilen eDevlet uygulamalarının Oscar’ı “e Türkiye (eTR) Ödülleri”nde Seferihisar Belediyesi “Çözüm Masası” projesiyle finalist oldu.

FİNAL 19 ARALIK’TA TBMM’DE

7.si Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 8.si TBMM’de dönemin Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin tarafından verilen Yılın eDevlet ödüllerinin 9.su bu yıl 19 Aralık’ta TBMM’de bilişim sektöründen uzmanlar ve iş dünyasından oluşacak jürinin elektronik oylarıyla belirlenecek.

Başkan Tunç Soyer yaptığı açıklamada, “Göreve geldiğimiz günden itibaren daha verimli ve daha şeffaf belediyecilik yapmak için teknolojinin nimetlerinden faydalanmaya devam ediyoruz. 2009’da elektronik ortamda evrak takibin ve ödemenin de dâhil birçok belediye işlemlerinin yapıldığı e-belediye uygulamasını başlattık.  Çözüm Masası’nın başarısı da bizi çok mutlu etti.  Vatandaşın belediyeyle iletişimini kolaylaştıran ‘vatandaş odaklı’ hizmetlerimize devam edeceğiz” dedi.

Yerel Yönetimler kategorisinde ilk ikiye kalarak finalist olan Seferihisar Belediyesi’nin “Çözüm Masası” mobil belediye destekli şikayet yönetim ve takip sistemi.  Internet üzerinden veya “shisar destek” yazarak 2535’e gönderdiğiniz mesaj, sorumluluk alanına göre saha ekibine veya ilgili birime iletiliyor.  Neticelendirilen talep, kapatılarak mesaj atan vatandaşın telefonuna otomatik olarak Seferihisar Belediyesi’nden talebin takip numarası, yapılan işlem gönderiliyor.  Yine Web üzerinden gönderilen talep,  belediyenin hangi birimi tarafından nasıl sonuçlandığı vatandaşa bildiriliyor. Belediye de verilen hizmetin kontrolünü yapabiliyor.

 

 

TUSİAD-TBV eTR (eTürkiye) Ödülleri

TÜSİAD ve TBV, ekonomide ve toplumsal yaşamda kalitenin, verimliliğin ve rekabet gücünün artırılmasına; şeffaf ve etkin kamu yönetiminin oluşturulmasına katkıda bulunacak bilgi toplumuna dönüşümün gerçekleştirilmesine, birer sivil toplum örgütü olarak katkıda bulunmanın görevleri olduğunu düşünerek 2003 yılında “eTR Ödülleri”ni oluşturmuşlardır.

“eTR Ödülleri” ile devlette örnek uygulamalara dikkat çekilmesi, yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı girişimlerin desteklenmesi ve özendirilmesi ile bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşmasına katkıda bulunulması hedeflenmektedir.

Bu kapsamda, kamu kurumlarının eDevlet uygulamalarını hızla gerçekleştirmeleri, özel sektörün ise söz konusu dönüşüme destek olacak çalışmalara başlaması ve bunu sürdürmesi yönünde özendirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, bu dönüşümden doğrudan etkilenecek toplumun bireylerinin, dönüşümü doğru algılamalarını sağlamak üzere bilgilendirilmesi hedeflenmektedir.