13. Mandalina Şenliği düzenleniyor

Anasayfa / Haberler / 13. Mandalina Şenliği düzenleniyor

13. Mandalina Şenliği düzenleniyor
13. Mandalina Şenliği düzenleniyor

Türkiye’nin ilk Cittaslow (Sakin Şehri)Seferihisar’da 18 Kasım 2012 Pazar günü 13. Mandalina Şenliği düzenlenecek. Seferihisar mandalinasının markalaşması hedeflenerek düzenlenen etkinlik öncesi Seferihisar Belediyesi tarafından satın alınan Mandalina İşleme Tesisi’nin açılışı yapılacak.

 

Mandalina Kral ve Kraliçesi’nin Uğurhan Akdeniz Moda ve organizasyon Şirketi tarafından seçileceği şenlikte, en iyi mandalina üreticisi, en iyi mandalinalı ürün ve en iyi mandalinalı hediyelik eşya tasarımcısı ödüllendirilecek. Mandalina Şenliği Edip Akbayram konseriyle doyumsuz bir müzik ziyafetine dönüşecek.

Seferihisar Belediyesi tarafından ilçenin en önemli temel kaynaklarından mandalinanın tanıtımı, üreticilerin desteklenmesi ve teşvik edilmesi amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenen Mandalina Şenliği bu yıl 13.kez düzenlenecek. “Üreticilerin Desteklenmesi ve Teşvik Edilmesi”, “Ürün Kalitesinin Yükseltilmesi Bilinirliğinin Arttırılması”, “Pazarlama Kabiliyetinin Güçlendirilmesi”, Seferihisar adıyla markalaşmış mandalina, ürünün yeni pazarlar bulması ve daha fazla kazanç hedefiyle,18 Kasım 2012 Pazar günü Seferihisar Kapalı Pazaryeri’nde düzenlenecek.

Mandalina Şenliği Swissotel’de düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Basın toplantısına Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar Mandalina Üretici Birliği Başkanı Cumhur Eriş, UA Moda ve Organizasyon Şirketi Sahibi Uğurhan Akdeniz, 2012 Mandalina Kraliçesi Yaren Yavuz, 2012 Mandalina Kralı Berkay Hasbay katıldı.

Toplantıda konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Geleceğin Türkiye’si Seferihisar hedefiyle yola çıktıklarını söyleyerek; “Yüksek yaşam kalitesi hedefi doğrultusunda Seferihisarlı mandalina üreticilerinin, mandalina değerini ve pazarlama gücünü arttıracak bir projeye imza attık. Belediye olarak mandalina işleme ve paketleme tesisi satın alarak, Mandalina Üretici Birliği’ne devrettik.  Artık Seferihisarlı üreticiler, ilçenin en büyük geçim kaynağı olan mandalinayı, aracısız işleme ve pazarlama imkanına sahip oldu. Çok heyecanlıyız çünkü artık Seferihisar’ın kendisine ait bir mandalina işleme ve paketleme tesisi var. Şu anda birliğimize 70’in üzerinde üreticimiz dahil oldu. Gelecek vizyonumuz ve hedefimiz Seferihisar’da bütün üreticileri bir araya toplayan hatta bir tek ağacı olanın bile aynı çatı altında buluştuğu bir Birlik oluşturmaktır. Biliyoruz ki bu güç birliğini sağlayabilirsek, sadece Bölgemizde değil, tüm ülkede mandalina fiyat ve kalitesinin belirlenmesinde söz sahibi olabileceğiz ve bu mümkün olduğunda, üreticimizin emeğinin karşılığını alması da artık hayal olmaktan çıkacak. Yurtdışı ve yurtiçi pazarlama konularında çalışmalar yapıyoruz. Şu anda 4 Bin ton ürünü işleyecek ve pazarlayacak durumdayız. Mandalinanın markalaşması, değerinin ve pazarlama gücünün artmasını sağlayacağız. Mandalinanın yerlere döküldüğü, alıcı bulamadığı, ya da ürünün teslim edilip, karşılıksız çeklerle baş başa kalındığı  günlere tekrar dönmek istemiyoruz. Önümüzdeki yıllarda çok daha iyi noktalara geleceğiz”dedi. 18 Kasım günü gerçekleşecek şenlikte tüm İzmirlileri Seferihisar’a davet eden Başkan Soyer, bol bol mandalina yiyip, hep birlikte eğleneceğimiz bir gün için herkesi Seferihisar’a davet ettiğini söyledi.

 

Basın toplantısına süpriz ziyaretçi

 

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER tarafından düzenlenen basın toplantısına Chp İstanbul Milletvekili Gürsel TEKİN ziyaret ederek başarılar diledi.

MANDALİNA KRAL VE KRALİÇESİ SEÇİLECEK

Mandalina Şenliği’nin en ilgi çeken yarışmalarından bir tanesi olan Mandalina Kral ve Kraliçesi yarışması, bu yıl Uğurhan Akdeniz Moda ve Organizasyon şirketi tarafından gerçekleştirilecek. 10 bayan ve 10 erkeğin katılacağı yarışmada, kral ve kraliçe Uğurhan Akdeniz Moda ve Organizasyon Şirketi’nde moda çekimleri ve çalışma hakkı elde edecek.

İLGİNÇ YARIŞMALAR VE ÖDÜLLER

En iyi mandalina üreticisinin seçileceği şenlikte, en iyi mandalinalı ürünve en iyi mandalinalı hediyelik eşya seçilecek. Ayrıca şenlikte en yavaş bisiklet sürme yarışmasıda gerçekleşecek.

EDİP AKBAYRAM COŞTURACAK

Ege Üniversitesi Latin Dansları Topluluğu’nun gösterileriyle renklendireceği festivalin sürprizi ise Esip Akbayram konseri olacak. Usta sanatçı unutulmaz şarkılarını Seferihisar’da binlerce kişiyle birlikte seslendirecek.

13.MANDALİNA ŞENLİĞİ PROGRAMI

11.00 Mandalina İşleme Tesisi Açılışı
12.00 Kortej Yürüyüşü
13.00 Köy Yemeği (Keşkek-mandalina ikramı)
14.00 Açılış
14.15 Ege Üniversitesi Latin Dansları Topluluğu
14.30 Mandalina Kral ve Kraliçe Yarışması
16.30 Edip Akbayram Konseri

 

 

 

{gallery}mandalina-senligi-2012-kasim{/gallery}