Seferihisar’da Mandalina Bayramı

Anasayfa / Haberler / Seferihisar’da Mandalina Bayramı

Seferihisar’da Mandalina Bayramı

Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl 14. Kez düzenlenen Mandalina Şenliği büyük katılımla başladı.

İlçenin en önemli temel kaynaklarından mandalinanın tanıtımı, üreticilerin desteklenmesi ve teşvik edilmesi amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenen Mandalina Şenliği bu yıl 14.kez düzenlendi. “Üreticilerin Desteklenmesi ve Teşvik Edilmesi”, “Ürün Kalitesinin Yükseltilmesi Bilinirliğinin Arttırılması”, “Pazarlama Kabiliyetinin Güçlendirilmesi”, Seferihisar adıyla markalaşmış mandalina, ürünün yeni pazarlar bulması ve daha fazla kazanç hedefiyle gerçekleşen etkinlik  ilçe merkezinden şenlik alanına gerçekleşen kortej yürüyüşüyle başladı. Ardından katılımcılara köy yemeği ikram edildi.

Birbirinden renkli görüntülerin yer aldığı kortej yürüşünün ardından Sunuculuğu ünlü Tiyatrocu Volkan Severcan ve Manken-Sunucu Duygu Akdeniz’in yaptığı şenlikte Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, açılışta ilçenin en büyük geçim kaynağı mandalinayla ilgili yaptıkları çalışmaları anlattı.

Başkan Soyer; “.  Klasik belediyecilik anlayışı dışında, kendimizi halkın ekmeğini büyütmekten sorumlu hissettik. Yaşam kalitesini yükseltmek refahını arttırmak çalışmalar gerçekleştirdik. Üretici pazarları kurduk, tohum takas şenlikleri düzenledik. Okullarımıza sebze bahçeleri kurup çocuklarımızı tarımla tanıştırdık. Hıdırlık-Ulamış Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerini hayata geçirdik, destekledik. Ve ilçemizin en önemli geçim kaynağı mandalinaya el attık. Dedik ki; tek başımıza büyük güçlerle mücadele edemeyiz. Örgütsüz güç güç değildir. Birlik olmalıyız. Bu rekabet ortamında daha çok söz sahibi olmak ve büyük şirketler karşısında ezilmemek için birlik olmamız gerekiyor, dedik ve Seferihisarlı üreticilerle birlikte üretici birliğini kurduk. Ardından Mandalina İşleme ve Paketleme Tesisi’ni 2 Milyon Liraya belediye olarak satın aldık ve birliğe devrettik.  Üreticimiz malımın karşılığını alabilecek miyim, çeki tahsil edebilecek miyim acaba diye düşünmedi. Kendimiz pazarlık yaptık, kendimiz sattık. Malımızı kendimiz işledik, Türkiye’de ilk kez bir Birlik olarak ihracat yetkisi aldık ve malımızı ihraç ettik” dedi.

EN İYİ MANDALİNA ÜRETİCİSİ SEÇİLDİ

İlçe Tarım Müdürlüğü organizasyonuyla gerçekleşen en iyi Mandalina Üreticisi Ali Kale oldu. Kale’ye ödülü olan İlaçlama Makinesi İlçe Kaymakamı Resul Çelik tarafından verildi.

KRAL VE KRALİÇE SEÇİLİYOR

Mandalina Kral ve Kraliçesi’nin seçileceği Mandalina Şenliği’nin finalinde ünlü sanatçı Volkan Konak sahne alacak.

{gallery}1155{/gallery}