Seferihisar’daki çocuklar haklarını yankılattı

Anasayfa / Haberler / Seferihisar’daki çocuklar haklarını yankılattı

Seferihisar’daki çocuklar haklarını yankılattı
Seferihisar’daki çocuklar haklarını yankılattı

Sakin Şehirler Başkenti Seferihisar'da 20 Kasım Çocuk Hakları Günü ilçedeki Çocukların büyük katılımıyla coşkuyla kutlandı. Tamamen çocukların organizasyonunda ve Seferihisar belediye Başkanı Tunç Soyer'in  destekleriyle yapılan kutlamalara halk yoğun ilgi gösterdi.6-18 yaş arası pek çok çocuğun ellerinde haklarının yazılı olduğu pankartlar ve broşürlerle katıldığı kutlamalar el fenerli yürüyüşle sloganlar söylenerek başladı. Çocuklar onları aydınlatan yollarına ışık tutan haklarını el fenerlerini yakıp etraflarına ışıklar saçarak ilçede yürüyüş yaptılar.Her çocuğun kendi yaptığı pankartlar ve broşürlerle haklarını duyurmak için 10 gün önceden hazırlıklar başladı.Kutlamalar ,çocuk belediyesi bünyesindeki çocukların önderliğinde kültür merkezinde  yeteneklerini dans,müzik,tiyatro gösterileriyle sergilediler.Belediye başkalarıyla pasta kesimi ve eğlenceli danslarla, gece haklarını bilen paylaşan ve herkese hatırlatan cocukların teşekkürleriyle sonlandı.
 
Seferihisar  Belediye başkanı Tunç Soyer " Biz büyükler; çocuklarımızın, yetişkinlerden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğunu, daha farklı ve özel ihtiyaçlara sahip olduklarını unutmamalıyız. Onlar, büyür ve gelişirlerken, bize düşen sorumluluk, onların temel hak ve özgürlüklerinin korunmasını ve hayallerine ulaşabilmeleri için güzel bir çocukluk geçirmelerini sağlamak.Her çocuk onuruyla doğar ve haklarıyla var olur birey olur.Haklarını duyurmak korumak bizim görevimiz.Bunları bilip sahip çıkmakta çocukları görevi.Bugün gördüm ki bunu başarmışız.Büyük bir çoşkuyla kendi planladıkları harika bir kutlama yaptılar ,duyarlılıklarını gösterip bilinçlendirdiler.Hepsini gözlerinden öpüyorum,ilçemizin geleceği onların bugünkü fenerleriyle aydınlıkla parladı." dedi.
 
Çocuk hakları  20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 193 ülke tarafından onaylanmış olan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları dair sözleşmedir. 18 yaş altındaki bireylerin yetişkinlerden daha farklı ve özel ihtiyaçlara sahip olmasından yola çıkılarak, çocuklar için ayrıca hazırlanan bir sözleşmedir. Ayrıca en fazla sayıda (193) ülke tarafından onaylanan insan hakları belgesi olma özelliğine sahiptir. 54 maddeden oluşan sözleşmede çocukların mutlu, sağlıklı ve güvenli olabilmeleri için hangi haklara sahip oldukları yer almaktadır.

 

{gallery}dunya-cocuk-gunu{/gallery}