Seferihisar geleceğini planlamaya başladı

Anasayfa / Haberler / Seferihisar geleceğini planlamaya başladı

Seferihisar geleceğini planlamaya başladı
Seferihisar geleceğini planlamaya başladı

Seferihisar Belediyesi tarafından uzun süredir çalışmaları devam eden 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı'nda gelinen nokta düzenlenen toplantıyla açıklandı. Şehir Plancılarının yaptığı sunumlarla anlattığı planlarla ilgili, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, çok heyecanlı olduğunu belirterek; "Bu şehir geleceğini planlamaya başladı ve bugün bunun ilk adımı atıldı. Bugün 30 Bin nüfuslu ilçemizi 2030 yılında 100 Bin nüfusa göre planlıyoruz. Gelecek nesillerin bizi saygıyla anmasından başka bir isteğimiz yok" dedi.

 

2030 yılını hedef alarak yapılan 1/25000 ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Plan Revizyonuna uygun olarak çalışmaları devam eden, ilçe genelindeki 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planları’nın sunumu, Şehir Plancıları Hale Yıldır, Memnune Bahçıvan, Aslıhan Dağhan ve Doğuş Dağhan tarafından yapıldı.

 

Planlama çalışmaları Seferihisar merkez, Tepecik Mahallesi ve Akarca Bölgesi- Sığacık Mahallesi, Akarca Bölgesi, Doğanbey  ve Ürkmez Mahalleleri  3 parçaya ayrılarak, 3 etap halinde yürütüldü. Planlar ile ilgili toplantının yapılmasının amacı; planlara katılımın sağlanması, yapılan iş ve işlemlerin anlatılması, planların ayrıntılı bir şekilde ele alınması, sürecin nasıl işlediği ve işleyeceği konusunda bilgi vermek olarak açıklandı.

 

 

alt

 

Sunumlarda, planlarla ilgili çalışmaların daha önceden onaylı olan imar planları, mevzi imar planlarının tek tek incelenip, arşivlenmesiyle başladığı, planlara esas teşkil edecek planların altlıkları oluşturulduğu ve yasallıklarının kanıtlanıp, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeler yapıldığı belirtildi.

 
Yasa ve yönetmelikler gereği, ilgili tüm kurum ve kuruluşlara görüşler sorulup, bu görüşler ile ilgili arazi çalışmaları yapıldı ve görüşlerin toplanmaya başlandığı ve imara esas teşkil eden jeolojik etüt çalışmalarının yapımına başlandığı söylendi.  Yetkisi İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde olduğu için çalışmanın her aşamasında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeler yapıldığı ve yapılan tüm çalışmalar bir araya getirilerek 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planlarının tamamlanması son hale getirildiği, 1/25000 ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı üst ölçek kararlarına uygun olarak hazırlanan ancak uygulama imar planlarında farklılık gösterip, kentsel kullanım açısından Turizm imarı getirilen ilçemizdeki sorunlu alanlar için, vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi esas alınarak ayrı bir çalışma yapıldığının altı çizildi.

 

Toplantının sonunda konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Planlama çalışmasının tamamında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile sürekli görüşmeler yapıldığı için 5-6 ay içerisinde planların onay süreceğinin tamamlanacağı teyid edildiğini söyledi. Onaylanan planların ise; 1 ay süreyle belediyede ilan edileceğini, askı süreci tamamlandıktan sonra ise; uygulamaya geçilebilecek duruma geleceğini vurgulayan Başkan Soyer, bu süreçte gelecek tüm görüşlere açık olduklarının altını çizdi.   Çalışmalar nedeniyle çok heyecanlı olduğunu söyleyen Başkan Soyer; "Bu şehir geleceğini planlamaya başladı ve bugün bunun ilk adımı atıldı. Bugün 30 Bin nüfuslu ilçemizi 2030 yılında 100 Bin nüfusa göre planlıyoruz. Gelecek nesillerin bizi saygıyla anmasından başka bir isteğimiz yok." dedi. Planlarla ilgili bir ay süre olduğunu da söyleyen Başkan Soyer, “Üç ayrı ekip şehir plancısı çalışıyor. Aklınıza takılan, içinize sinmeyen ne varsa arkadaşlarımızla paylaşabilirsiniz. Biz bundan sonrasıyla ilgili geçmiş dönemlerde yapılan hatalarla hesaplaşmak değil, bundan sonrasıyla ilgili sağlıklı bir kent yaratmak istiyoruz” dedi.

 

Şehir Plancıları Hale Yıldır’ın çalıştığı Ürkmez Bölgesi 1 Eylül, Memnune Bahçıvan’ın çalıştığı Sığacık Bölgesi 1 Ekim’de, Aslıhan Dağhan ve Doğuş Dağhan’ın çalıştığı Seferihisar merkez mahalleler ise bir ay sonra Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edilecek.

 

 

alt
 

alt
 

alt