Seferihisar’a ikinci arıtma tesisi

Anasayfa / Haberler / Seferihisar’a ikinci arıtma tesisi

Seferihisar’a ikinci arıtma tesisi

Doğanbey-Ürkmez İleri Biyolojik Arıtma Tesisi düzenlenen törenle açıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar’ın Doğanbey, Ürkmez ve Payamlı mahallelerindeki evsel atıkları arıtacak ileri biyolojik atık su arıtma tesisini törenle açtı. 125 bin kişinin evsel atığını arıtacak kapasitedeki 15 milyon liralık tesisin özellikle bölgedeki turizm hareketliliğine ciddi katkı sağlaması bekleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2011 yılında inşasına başladığı Doğanbey İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ni tamamlayarak hizmete aldı. Seferihisar’a bağlı Ürkmez, Doğanbey ve Payamlı mahallelerinin evsel atıklarını biyolojik arıtmadan geçirecek şekilde planlanan tesis için enerji hatları ve ek yatırımlarla birlikte yaklaşık 15 milyon liralık yatırım yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin 24. artıma tesisinin açılışını Başkan Aziz Kocaoğlu yaptı.

15 milyon liralık tesis
Törende konuşan Başkan Kocaoğlu, 2004 yılından başlattıkları arıtma-kanalizasyon hamlesinde, Payamlı- Ürkmez ve Doğanbeyli’nin arıtmasını toplayacak 125 bin kapasiteli tesisin açılışını yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tesisin kapasitesini geleceğin öngörülerek planlandığını belirten Kocaoğlu“ Ek yatırımlarla birlikte tesisin 15 milyon liraya mal oldu. Türkiye’nin en büyük çamur çürütme ve kurutma tesisinin kurutma bölümünü  bitirdik. Testler devam ediyor. Güneş enerjisi ile arıtmalardan çıkan çamurun kurutma çalışmalarımızı da sürdüreceğiz. 2- 3 yıl içinde İZSU yatırımlarının tamamını gerçekleştirmiş olacağız. Ondan sonra iyileştirme yatırımlarını sürdüreceğiz” diye konuştu.  

Türkiye’ye örnek oldu
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer “Büyükşehir Belediyesi arıtmaya verdiği öncelikle tüm Türkiye’ye çağdaş belediyecilik dersi vermiş oluyor. Arıtma tesisleri olmaksızın kent yaşayan insanların yaşam kalitesini yükseltemezsiniz. Bu tesisler, kentlerin geleceği açısından son derece önemlidir” dedi. Başkan Soyer, İZSU Genel Müdürü ve teknik ekibine ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na arıtma tesisi çalışmaları ve kısa sürede tamamlanması nedeniyle teşekkür etti.

TESİSTE NELER VAR
125 bin kişiye hitap edecek ve günlük 25 bin metreküp atık suyu arıtacak kapasite olan tesis, Doğanbey, Payamlı ve Ürkmez yerleşimlerinin yaz ve kış nüfusu dikkate alınarak birbirine paralel iki hattan oluşuyor. “Temiz çevre, temiz deniz” hedefi doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından atılan adımlardan biri olan tesisin, özellikle bölgedeki turizm hareketliliğine ciddi katkı sağlaması bekleniyor.
Azot ve fosfor giderimi yapılan tesiste koku giderim üniteleri de yer alıyor. Tesise gelen ham atık su, çeşitli ızgaralardan geçerek sonrasında havalandırmalı kum ve yağ tutucuda işlem görüyor. Ardından içerdiği fosfor arıtılarak, uzun havalandırmanın yapıldığı aktif çamur ünitesinde arıtma işlemi yapıldıktan sonra çöktürme işlemi uygulanıyor ve ultraviyole ile dezenfekte edilerek doğaya veriliyor.

 

{gallery}aritma-doganbey-2013{/gallery}