Seferihisar’ın Kurtuluş Coşkusu

Anasayfa / Haberler / Seferihisar’ın Kurtuluş Coşkusu

Seferihisar’ın Kurtuluş Coşkusu

Seferihisar’da, ilçenin kurtuluşunun 92.yılı coşkuyla kutlanıyor. Gündüz resmi kutlama programına Seferihisar’da bulunan Kuveyt’li zihinsel engelli çocukların aileleri tarafından kurulan Kuveyt’ten Washington’a uzanan Umuda Yolculuk seyahatine katılan Kuveyt gemisi mürettebatı da katılarak ayrı bir renk kattı.

11 Eylül 1922’de Çolak İbrahim Bey komutasında düşman işgalinden kurtulan Seferihisar, Sığacık Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenlerde halk kurtuluş heyecanını yaşadı. Programa İzmir Vali Yardımcısı Erdoğan Özdemir, Kuveyt Büyükelçisi Abdullah Alduvaki, Kuveyt Büyükelçi Müsteşar Casim Ernaci, Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik, Garnizon Komutanı Recai Atasavun, Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nesim Tanğlay, İzmir Ukrayna Fahri Konsolosu Çetin Güvercin, Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği Başkanı Sabuhi Attar, ilçe daire amir ve müdürleri, çok sayıda vatandaş ve Kuveyt’ten gelen Umuda Yolculuk gemisi personeli ve engelli çocuklar katıldı.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; “Bizler Kurtuluş Savaşı’nın ne anlama geldiğini, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere askerlerimizin fedakârlıklarını, şehitlerimizi, halkımızın hangi şartlar altında silkelenerek ayağa kalktığını çok iyi biliyoruz. Bütün zorluklara ve yokluklara rağmen Kurtuluş Savaşı zaferini kazanan bu memleketin evlatlarıdır. Biz var olduğumuz, omuz omuza durduğumuz sürece yeni zaferleri de kazanmamız yakındır. Bu vesileyle başta Mustafa Kemal Atatürk, Seferihisar’ın kurtarıcısı Çolak İbrahim Bey Paşa ve silah arkadaşlarını şükran ve rahmetle anıyoruz. Emanetlerine sonuna kadar sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

 
HALK OYUNLARINA KUVEYT’Lİ MESHAL EŞLİK ETTİ

Program Seferihisar Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, Belediye Jimnastik Takımı ve Güreş Takımı’nın gösterileriyle devam etti. Seferihisar Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi sırasında sahneye gelen Kuveyt Umuda Yolculuk Gemisi mürettebatı Meshal, dansçılara eşlik etti. Meshal daha sonra İlçe Kaymakamı Resul Çelik ve Belediye Başkanı Tunç Soyer’le birlikte de dans etti.

Kutlama programı akşam Seferihisar İzzet Gül Stadyumu’nda gerçekleşecek Kibariye-Hüsnü Şenlendirici konseriyle devam edecek.

{gallery}1369{/gallery}