Seferihisar Modeli Yarımada’ya Örnek Oluyor
Cittaslow'un (Sakin Şehir) "Yerel Üreticiyi Destekleme" kriteri kapsamında kurulan üretici pazarları örnek model oluyor.
Salı günleri kapalı Pazar yerinde, Pazar günleri Sığacık Kaleiçi'nde kurulan üretici pazarları her hafta Seferihisar dışından binlerce kişiyi ağırlıyor.
Halden mal girişinin yasak olduğu pazarda, sadece Seferihisar ve köylerinde üretilen sebze, meyveler, ve kadınların evlerinde hazırladıkları yiyecekler ile el işleri satılabiliyor.
Üreticiyle tüketicinin doğrudan buluşması aile istihdamına ve üretime büyük katkı sağlarken ilçede tarımsal üretimde artış gerçekleşti. Üretici kadınlar yaptıkları el işi ürünlerle ekonomik özgürlüğünü kazandı.
Üretici pazarlarına Türkiye'nin dört bir yanından belediyeler inceleme ziyaretlerinde bulunurken, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı  "Yarımada'da sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi"
kapsamında Seferihisar modelinin yaygınlaşacağını belirtti.
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, üretici pazarlarının tüm ilçelerde uygulanabilir bir model olduğunu belirterek, "Üretici pazarlarımızın örnek model olması bizi sevindiriyor. Hem pazarda satış yapan üreticimiz  hem de çoğunlukla İzmir'den gelen tüketicimiz uygulamadan çok memnun. Pazarın iki açıdan önemi var; Bir yandan halkımız daha ucuza ve  katkısız meyve ve sebzelere ulaşıyor, bir yandan da üretici bahçesinden topladığı malı aracısız satabiliyor.  Ayrıca ev kadınları da  ekonomiye katkı veriyor.
Evlerinde pişirdikleri muhteşem lezzetler pazara gelenler tarafından anında tüketiliyor. Böylelikle bayanlarda ev ekonomisine katkı sağlıyor, toplum içindeki yerleri değişiyor. Artık  sadece evde bulaşık,  çamaşır yıkayan insanlar olmaktan çıkıyorlar" dedi.
 
 
{gallery}1465{/gallery}