Çınarlar buluştu

Anasayfa / Haberler / Çınarlar buluştu

Çınarlar buluştu

Seferihisar Belediyesi'nin düzenlediği gecede, ilçede yaşayan 70 yaş üstü Seferihisarlılar'ı bir araya getirdi.

Türkiye'nin Cittaslow (Sakin şehir) başkenti Seferihisar'ın “çınarları” buluştu. Seferihisar Belediyesi'nin düzenlediği gece, ilçede yaşayan 70 yaş üstü Seferihisarlılar'ı bir araya getirdi. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Sizler bizim köklerimizsiniz, sizin için ne yapsak azdır” dedi. Soyer, Seferihisarlılar'a çok yakında bir “müze” oluşturulacağını müjdeledi.

“Seferihisar'ın çınarları”nı buluşturan gece, Seferihisar Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sığacık Mahallesi'nde yaşayan 102 yaşındaki Ayşe Henise Tufan ve bir süre önce yaşama veda eden eğitimci, araştırmacı Engin Turan’ın eşi Ümit Turan gecenin onur konukları oldu. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, geceye yakınlarıyla birlikte katılan 70 yaş üstü Seferihisarlılar'ı kapıda karşıladı, ellerini öperek “hoş geldiniz” dedi.

Gecede Seferihisar Belediyesi'nce yayımlanan “Seferihisar'ın Çınarları”  adlı kitap tanıtıldı. Eğitimci, araştırmacı Engin Turan'ın derlediği bilgilerden yola çıkarak oluşturulan, gazeteci Saadet Erciyas'ın kaleme aldığı, 70 yaş üstü Seferihisarlılar ile yapılan röportajlara yer verilen kitap büyük ilgi gördü.

Seferihisar Belediyesi Sosyal Tesisleri girişinde, Şevki Soyer'in arşivinden derlenen, “Seferihisar'ın Çınarları” kitabında da yer verilen  fotoğraflar sergilendi. Seferihisarlı yaşlılar, kendilerini uzun yıllar öncesine götüren fotoğraf sergisini ve yemek öncesinde dağıtılan kitapları ilgiyle inceledi.

Kitapta röportaj yapılan yaşlıların görüntülerine yer verilen sineviyon gösterisi, anıları canlandırdı, duygusal anlar yaşanmasına yol açtı. 102 yaşındaki Ayşe Henise Tufan'ın ilkokulda öğrendikleri “Cumhuriyet Marşı”nı seslendirmesiyle başlayan sinevizyon gösterisi büyük alkış aldı.

Sinevizyon gösterisinin ardından söz alan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çok duygulandım, boğazım düğümleniyor sanki.  Sizlerle buluşmak, sizleri buluşturmak büyük bir gurur bizim için. Ağaç nasıl köksüz olmazsa, bizler de sissiz bir hiçiz. Sizin sayenizde ayakta duruyoruz, sizin için ne yapsak azdır” dedi. Soyer, “İlki yayımlanan bu kitap üç yıllık bir hayalin ürünü. Kitapta çok kişinin emeği var. Bu kitap bir ilk, bunun arkası gelecek. Seferihisar'ın Çınarları 2, 3 gelecek. Bütün çınarlarımızı kitaplaştırmak, anıtlaştırmak istiyoruz” diye konuştu.

Soyer’den “müze” müjdesi

Seferihisar Belediye Başkanı Soyer, aileleriyle birlikte geceye katılan yaklaşık 500 yaşlıya seslenirken bir de “müze” müjdesi verdi. Tüm Seferihisarlılar'ı oluşturacakları müzeye destek vermeye çağıran Tunç Soyer, şunları söyledi:

“Seferihisar'da tarihi yaşatan bir müzemiz yoktu. Şehitler Çeşmesi'nin arkasındaki sembol binayı devralıyoruz. 1 Haziran'dan itibaren Seferihisar Müzesi olarak açıyoruz. Bir ricam var sizlerden. Evinizde bir kenarda duran, yaşasın istediğiniz neyiniz varsa, bir fotoğraf, bir dolap bir anı eşyası, lütfen müzeye bağışlayın. Müzeyi sizlerin bağışlarıyla yapmak, bağışladıklarınızı adınızla yaşatmak istiyoruz. Bunu çok istiyoruz. Çünkü burası sizden sonra geleceklere, sizi hatırlatacağımız bir yer olacak”dedi.

“Seferihisar'ın Çınarları” kitabının hazırlanmasında emek veren Saadet Erciyas, Ayten Özlem Ulus, Hüseyin Erciyas, Kıvanç Ege, Şevki Soyer, Halil Bor, Cansın Soyer, Mehmet Yıldıztekin, Nur Özgül ile kitabın yayımlanmasını sağlayan Necat Hepkon'un plaketlerini Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden ile Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer verdi.

 

 

{gallery}secilmis-cinarlar{/gallery}