SEFERİHİSAR’IN RENKLİ PAZARI’NA DAVET

Anasayfa / Haberler / SEFERİHİSAR’IN RENKLİ PAZARI’NA DAVET

SEFERİHİSAR’IN RENKLİ PAZARI’NA DAVET
SEFERİHİSAR’IN RENKLİ PAZARI’NA DAVET

Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kaleiçi’ndeki pazarda el işi ve yerel organik ürünlerin halka sunulacağını bildirdi

‘Sakin Şehir’ Seferihisar’a, organik pazar açıldı. Belediyenin, “Seferihisar’ın Renkli Pazarı” sloganıyla hayata geçirdiği yerel pazarda ilçe ve çevre köylerdeki vatandaşların ürettiği organik ürünlerle el işleri vatandaşların beğenisine sunulacak.
Kale içinde dün ilk kez açılan pazarda, ilçede üretilen organik tarım ürünleriyle, hanımların el işleri ve birçok sanat eseri de sergileniyor. İlçenin geçtiğimiz günlerde Cittaslow Kentler Birliği’ne (Sakin Şehir) üye olmasıyla, “Sakin Şehir” kriterleri yerine getiriliyor. Yerel değerlerin ve tarihi dokunun korunmasına yönelik birçok projeyi gerçekleştirmeye başlayan Seferihisar Belediyesi, “Seferihisar’ın Renkli Pazarı” sloganıyla hayata geçirdiği yerel pazarı, önümüzdeki aylarda yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanlarından biri haline getirmeyi amaçlıyor.

HER ŞEY DOĞAL
Pazarda satılan tüm ürünlerin, sakin şehir kentler birliği kriterlerinde de yer aldığı gibi tamamen yörede üretilen organik ürünlerden oluşmasına dikkat ediliyor. Bir yandan da bölgedeki yerel üreticilerin desteklenmesiyle, önemli bir ekonomik girişim de gerçekleştirilmiş oluyor. Satılan ürünlerin arasında yer alan organik sebze ve meyvelerin yanı sıra, ev yapımı hamur işleri, hanımların el işleri, takılar ve birçok sanatçının resim, seramik, keçe gibi eserleri de müşterilerin beğenisine sunuluyor.
Pazarın sabah saatlerinde açılan tezgahları tek tek gezen, vatandaşların duygularını dinleyen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, gösterilen ilginin büyük olmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Başkan Soyer, “Bu tip organizasyonlarda önemli olan, vatandaşın sahiplenmesi ve bu işi yürütmedeki kararlığıdır. Seferihisarlılar da bu projeye sahip çıktı. Bu beni çok mutlu ediyor. Kış aylarını sabırla geçirdikten sonra, burada baharla birlikte çok ciddi bir canlılık yaşanacak ve yerel üreticimiz kazanacak” dedi.

Naylon torba yok, kese kağıdı, file var
Sığacık’ın renkli pazarının en önemli özelliklerinden biri de, yapılan alışverişlerde naylon torba yerine, file ve kese kağıdı kullanılması. Kentlerin ve kasabaların doğaya saygılı, kendi özelliklerini ve eşsizliklerini keşfederek kalkınabileceklerinin sıklıkla dile getiren Belediye Başkanı Tunç Soyer, pazarda yaptığı alışverişlerde file ve kese kağıdı kullandı. Bu davranışıyla halka örnek olan Soyer, satıcı ve alıcı durumundaki herkesten, naylon torba kullanmamalarını istedi. Soyer, “Seferihisar, Türkiye’ye yeni ve güçlü bir turizm akımının örneği olmayı sürdürecek” diye konuştu.