“SEFERİHİSAR TAM BİR SU SPORLARI MERKEZİ”

Anasayfa / Haberler / “SEFERİHİSAR TAM BİR SU SPORLARI MERKEZİ”

“SEFERİHİSAR TAM BİR SU SPORLARI MERKEZİ”
“SEFERİHİSAR TAM BİR SU SPORLARI MERKEZİ”

ÜNLÜ MANKEN-SÖRFÇÜ ÇAĞLA KUBAT; “SEFERİHİSAR TAM BİR SU SPORLARI MERKEZİ”

Starboard Windsurf Funboard Türkiye Şampiyonası için Seferihisar’a gelen ünlü manken, oyuncu ve sörfçü Çağla Kubat; “Burada Orkinos Balık Çiftliği kurulacağını duydum çok üzüldüm. Dünyada su sporlarına uygun yerler yaratılmaya çalışılıyor. Sığacık su sporları için çok uygun. Balık çiftliklerinin sonuçları çok kötü oluyor. Bu muhteşem körfeze balık çiftlikleri değil, su sporları merkezi yapılmalı” dedi.

 

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından Sığacık Yelken Kulübü ev sahipliğinde Sığacık Akkum Sahili’nde gerçekleşmesi planlanan Starboard Windsurf Funboard Türkiye Şampiyonası, planlanan günlerde rüzgârın yetersizliği nedeniyle gerçekleşemedi. Şampiyonaya katılmak için Seferihisar’a gelen Çağla Kubat’la rüzgar sörfü, Sakin Şehir Seferihisar ve Orkinos Balık Çiftlikleriyle ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik. Türkiye’de ve Yurtdışındaki yarışlarında muhteşem başarılara imza atmış ve Rüzgar Sörfünün ülkemizde yaygınlaştırılması ve kız/erkek tüm gençlerin bu spora başlamasını sağlayan en önemli kişilerden olan Türkiye güzeli, manken, fotomodel, oyuncu ve sörfçü Çağla Kubat, çocukluğundan beri Sığacık’ta spor yaptığını, son yıllarda Seferihisar’da su sporlarına yapılan yatırımların sonuçlarını vermeye başladığını, uluslar arası boyutta yarışmalara ev sahipliği yapabilecek özelliklere sahip olduğunu vurguluyor. Ama bir şartla; Orkinos Balık Semirtme Çiftliği kurulmaması…

 

VİDEO:

{vimeo width=”600″ height=”480″}14986797{/vimeo}

 

Seferihisar ve Sığacık’ı su sporları için nasıl buldunuz?

Burası benim çok iyi bildiğim bir yer.  Burasını çok seviyorum. Çok güzel bir doğası, denizi ve rüzgârı var. Bence burası sadece güneşlenmek ve denize girmek için olmamalı. Sığacık muhteşem bir merkez. Sörf ve spor için burada bulunmak harika. Bende artık ilerleyen günlerde bazı antrenmanlarımı arkadaşlarımla burada yapmak istiyorum.

Alaçatı Türkiye’nin sörf merkezi olarak görülüyor. Seferihisar Belediyesi de son yıllarda su sporlarına büyük bir yatırım yapıyor ve Türkiye şampiyonalarına ev sahipliği yapıyor. Sizce Seferihisar su sporlarında neyi hedeflemeli?

Alaçatı benim sörfe ilk başladığım yer. Türkiye’nin ve dünyanın önemli merkezlerinden bir tanesi. Ama Türkiye’de başka yerlerde var. Bir tanesi Seferihisar. Bu sene Türkiye Şampiyonası’nın bir ayağı yapılıyor. Ama eminim ki önümüzdeki yıllarda dünya şampiyonalarına da ev sahipliği yapacak. Burada her şey buna müsait. İki gündür görüyorum. Doğası, denizi, rüzgarı buna çok müsait. Bir hayli yabancı turist de olduğunu görüyorum. İzmir’e yakınlığı da çok önemli Seferihisar’ın önünün açık olduğunu düşünüyorum.

Seferihisar’ın Türkiye’nin ilk Sakin Şehri olmasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Geldiğimden beri burada bir sakinlik, huzurluk hissediyorum. Uluslararası birlik Seferihisar’ı kabul etmekle çok doğru bir iş yapmış. Ben hiç şaşırmadım böyle bir seçim yapılmasına.

İki gündür sörf yaptığınız bu körfeze Orkişnos Balık Çiftliği kurulması planlanıyor? Dünyada bir çok sörf merkezi görmüş, yarışmalara katılmış bir kişi olarak neler düşünüyorsunuz? Bu Seferihisar’ı nasıl etkiler?

Dünyada birçok yerde Seferihisar gibi doğa cennetleri olsun diye uğraşıyorlar. Denizlerini su sporlarına uygun hale getirmeye çalışıyorlar. Bizse elimizde olanların değerini bilemiyoruz. Burası hiç uygun değil bir çiftlik için. Burası sörf için uygun, su sporları için uygun. Hiçbir sporcu gelip, pislenmiş bir denizde spor yapmak istemez.  Yani burada orkinos çiftliği kurulacağına, su sporları merkezlerinin yapılması, daha güzel otellerin yapılması daha uygun olur. Burada kurulacak orkinos balık çiftliğine bende hayır diyorum, Seferihisar çevre koruma derneği ile bu konuda ortak çalışmalarımız olacak, destekliyorum Seferihisar’da orkinos balık çiftliği istemiyorum.

 

Türkiye Şampiyonu sörfçü Bora Kozanoğlu ise çok eskiden beri Sığacık’ta sörf yaptığın belirterek; “Hep burada yarışmayı hayal etmişimdir. 15-16 yaşlarımda ailemle buraya gelirdik, ben antrenman yapardım. Ailem Sığacık’ta balık yer, ben 6-7 saat iki-üç arkadaşımla sörf yapardım. Burasının rüzgarını çok seviyorum. Bugün rüzgarsız bir güne denk geldik. Ama bu programda olmazsa, önümüzdeki zamanlarda yine şampiyonalar burada düzenlenir ve biz geliriz. Orkinos Balık Çiftliği konusuna da değinen şampiyon sörfçü Kozanoğlu; “Benim düşüncem denizi korumamız, kirletmememiz yönünde. Hayat denizde başladı, ilk canlılar denizde üredi. Denizi kirletecek bir şeyin de burada yapılmaması lazım. Mümkün olduğu kadar korumamız gerekiyor. Eninde sonunda dönüşümüz yine doğaya oluyor” dedi.