Seferihisar Türkiye İkincisi

Anasayfa / Haberler / Seferihisar Türkiye İkincisi

Seferihisar Türkiye İkincisi
Seferihisar Türkiye İkincisi

TÜSİAD ve TBV tarafından bu yıl 9.’su gerçekleştirilen “eTürkiye (eTR) Ödülleri”nde kazananlar belli oldu. 19 Aralık 2011 Pazartesi günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen törende yapılan elektronik oylamada Seferihisar Belediyesi “Çözüm Masası” uygulamasıyla Türkiye ikincisi oldu.

 

TBMM Tören Salonu’nda gerçekleşen “TÜSİAD-TBV 9. eTR Ödülleri” töreninde TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ABD Genel Hizmetler İdaresi Federal Vatandaş Bilgi Merkezi Direktörü Beverly Godvin, TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Erman Ilıcak ve Avea CEO’su Erkan Akdemir birer konuşma yaptı.

Törene, finale kalan Seferihisar Belediyesi’ni temsilen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Başkan Yardımcısı Nilgün Durmazer, Bilgi İşlem Sorumlusu İnanç Karabulut katıldı.

 

İŞTE TÜRKİYE İKİNCİSİ PROJE

Seferihisar Belediyesi Çözüm masası, Belediye otomasyon sistemleri ve e-Belediye ile entegre çalışır. Seferihisar Belediyesi web sayfası üzerinden veya cep telefonundan destek yazıp 2535 ‘e SMS ile bildirilen talepler. İş emri ile müdürlüklerin “Çözüm Masası “ ekranına düşer. Talep , ilgili birim veya saha amirinin akıllı telefonuna iletilir. Görevli talebi karşılar ve işlem sonunda iş emrini olumlu, bilgilendirildi, program alındı şeklinde sonuçlandırır. Neticenledirilen talep, takip numarası ve nasıl sonuçlandığı bilgisiyle birlikte kısa mesaj veya e-posta yoluyla başvuru sahibine bildirilir.

 

 

 

Başvuru sahibi T.C. Kimlik numarası ile geçmişte yaptığı talepleri ve çözümleri izleyebilir.

Kurum bu proje ile dönemsel istatiklerle verdiği hizmetlerin güçlü ve zayıf yönlerinin analizini yapabilmektedir.

Çözüm masası, diğer tüm uygulamalarla birlikte çalıştığı için ek donanım ve yazılım maliyeti yaratmamakta , başvuru sahibinin kurumdan aldığı tüm hizmetler aynı anda izlenebilmektedir.

Törende TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Erman Ilıcak, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’e finale kalan “Çözüm Masası” projesi nedeniyle teşekkür plaketi verdi.   

Seferihisar Belediyesi’nin ikinci olduğu Küçük Ölçekli Belediye Kategorisi’nde, Sakarya Karacasu Belediyesi özel bir firma tarafından yapılan ve yaklaşık bir milyon liraya mal olan Akıllı Kent projesiyle birinci oldu.

Ödül töreni esnasında, jürinin elektronik oylaması ile ödül kazananlar belirlendi. Buna göre, “Kamu Kurumlarına Yönelik Kategoriler”de ödül kazananlar şöyle sıralandı:

‘Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler’ kategorisinde T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, “OTOKONTROL 5664” adlı projesiyle;

‘Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler’ kategorisinde Türk Standartları Enstitüsü, “BelgeNET” adlı projesiyle;

‘Kamudan Kamuya e-Hizmetler’ kategorisinde ise T.C. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, “Kamu Personel Harcamaları Yönetim Sistemi” adlı projesiyle ödüle layık görüldü.

“Yerel Yönetimlere Yönelik Kategoriler”de ödül kazananlar ise şöyle sıralandı:

Büyük Ölçekli Belediye Kategorisi’nde Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KOSKI), Koski Mobil İş Takip adlı projesiyle;

Orta Ölçekli Belediye Kategorisi’nde Fatih Belediyesi, “Fatih Mobil” adlı projesiyle;

Küçük Ölçekli Belediye Kategorisi’nde Karasu Belediyesi, “Karasu Akıllı Kent” adlı projesiyle ödüle layık görüldü.

Bu kategorilerin dışında modern devlet anlayışını destekleyen, şeffaflık, sosyal sorumluluk gibi ilkeleri benimsemiş uygulamalar arasından Küçükçekmece Belediyesi’ne “Küçük Kazanımlar” projesiyle ve Yeni Mahalle Belediyesi’ne “Yeni Kart” projesiyle TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu tarafından Özel Ödül verildi.