Seferihisar üretici pazarları Türkiye’yle buluşuyor

Anasayfa / Haberler / Seferihisar üretici pazarları Türkiye’yle buluşuyor

Seferihisar üretici pazarları Türkiye’yle buluşuyor
Seferihisar üretici pazarları Türkiye’yle buluşuyor

Seferihisar, ülke genelinde bir ilke daha imza attı, ilk ‘sanal köy pazarını” hizmete açtı. Sanal Pazar’da, Seferihisar’da üretilen tarhanadan salçaya, reçelden zeytine yüzlerce ürün www.seferihipazar.com adresinden Türkiye’yle buluşacak.

Yerel Üreticiyi Destekleme kriteri kapsamında hayata geçirilen üretici pazarı, internet üzerinden Türkiye’yle buluşuyor. Sadece üretenlerin ürettiklerini satabildikleri Pazar, İzmir ve çevresinde her hafta on binlerce insanı ağırlıyor. Sadece Seferihisar ve köylerinde üretilen organik ve doğal ürünlerin satılabildiği pazar, Seferihisar Belediyesi kontrolünde tüketiciyle aracısız buluşuyor.

Seferihisar Belediyesi’nin himayesinde, Seferihisarlı Kadınların kurduğu Hıdırlık Kalkınma Kooperatifi öncülüğünde kurulan “Seferipazar” Ege Bölgesi’nin eşsiz lezzetlerini uygun fiyata tüketiciyle buluşturuyor. Zeytinyağı’ndan, balığa, Şevket-i Bostan otundan, yöresel Armola Peyniri’ne kadar yüzlerce ürüne sitemizden ulaşabilirsiniz. Her siparişinizde Türkiye’de yine bir ilk olan Tohum Takas’ından küçük bir sürpriz de sizleri bekliyor olacak.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, internetten hizmet verecek epazar sayesinde, ilçenin köy pazarlarının sanal ortama taşınmış olacağını ifade ederek sanal ortamda hizmet verecek olan Sanal Pazar’da ilçede üretilen yüzden fazla ürünün satışa sunulacağını dile getirdi ve çalışmaların nisan ayı ortasına kadar tamamlanacağını belirtti. İnternetin yaygın kullanım ağını üreticinin müşteriye ulaşmasını sağlamak için böyle bir projeyi hayata geçirme kararı aldıklarını söyleyen Başkan Soyer, “Belediye olarak bu işin çatısı biz olacağız. Tamamen ilçemizde faaliyet gösteren üreticimizin ve ev hanımlarının gelirlerine katkı koymak için bu projeyi hayata geçiriyoruz. Salçadan tarhanaya, zeytinyağından mandalinaya, armola peynirinde çeşitli ot ve balığa kadar yüzlerce ürün bu sanal pazarda yer alacak. Türkiye’nin her yerinden vatandaşlarımız açıklayacağımız web sitesi üzerinden bu pazara girerek alışveriş yapabilecek. Sadece ilçemizde üretilen bir ürünü buradan alabilecek” dedi. İnternetin satışın her gün artması, birçok firmanın sanal satış yapan marketler kurması üzerine belediye olarak üreticiye destek için sanal Pazar fikrinin doğduğunu belirten Soyer, sadece üreticiye destek amacında olduklarını söyledi.


HIDIRLIK KALKINMA KOOPERATİFİ’NDEN ÜRETİM ÇAĞRISI

Açıldığı ilk gün yoğun talep gören www.seferipazar.com adresinde kadınların üreteceği ürünleri kooperatif olarak satın alabileceklerini belirten Kooperatif Başkanı Neptün Soyer, Tarhana, salça, erişte gibi alım kalemleri belirlediklerini belirterek, kriterlere uyan ürünleri Seferi Pazar’la tüketiye ulaştıracaklarını söyledi.

KADINLARA KATKI SAĞLANACAK

Sanal pazarda Seferihisar’da üretilen bütün ürünlerin satışa sunulacağını belirten Başkan Tunç Soyer  “ev hanımlarının gelirine katkı için bu projeyi başlatıyoruz. Salçadan tarhanaya, zeytinyağından mandalinaya kadar 100’den fazla ürün bu pazarda yer alacak. ” dedi. Belediyenin çatı görevi göreceği projeyi, Hıdırlık Kalkınma Kooperatifi’nin yürütecek.