SEFERİHİSAR’A EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ DESTEĞİ

Anasayfa / Haberler / SEFERİHİSAR’A EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ DESTEĞİ

SEFERİHİSAR’A EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ DESTEĞİ
SEFERİHİSAR’A EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ DESTEĞİ

Seferihisar Belediyesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nün 6 ay süren ortaklaşa çalışması kapsamında Türkiye’nin ilk ve tek CittaSlow’u olan Seferihisar’ın sahip çıkılması gereken yerel ve kültürel değerlerini geliştirmeye ve sürdürmeye yönelik tasarımlar ortaya konuldu.
İzmir Ekonomi Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Yrd.Doç.Dr.Can Özcan, Yrd.Doç.Dr. Deniz Deniz, öğretim görevlileri Derya Irkdaş ve Aslı Çetin’in de yer aldığı proje ekibinin, Endüstriyel Tasarım 3. sınıf öğrencileriyle birlikte gerçekleştirdiği çalışmalar çerçevesinde, Seferihisar’ın sahip olduğu ancak zaman içinde kaybedilmeye yüz tutmuş yerel ve kültürel değerlerinden, kent dokusunu iyileştirmeye yönelik önerilere kadar birçok proje ortaya çıkartılarak Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’e sunuldu.
Yaklaşık 40 kişiden oluşan endüstriyel tasarım ve tasarım yönetimi bölümü öğrencileri öncelikle Cittaslow kriterleri kapsamında çalışma alanlarını belirleyerek Seferihisar’da hayata geçirilecek projeler hazırladı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer İzmir Ekonomi Üniversitesi’yle çok güzel bir işbirliği içerisinde olduklarını belirterek; “Kent mobilyasından, Seferihisar’a özgü yerel ve kültürel değerlerin korunup geliştirilmesine kadar geniş bir çerçevede ele alınan tasarımların uygulamaya geçirerek, Türkiye’ye örnek bir model olarak hazırladığımız Sakin Kent Seferihisar’da bir önemli kriteri dahja yerine getirmiş olacağız” dedi.