Seferihisar’a Usta Gazetecinin anıtı yapıldı

Anasayfa / Haberler / Seferihisar’a Usta Gazetecinin anıtı yapıldı

Seferihisar’a Usta Gazetecinin anıtı yapıldı
Seferihisar’a Usta Gazetecinin anıtı yapıldı

18 yıl önce ailesiyle birlikte çok sevdiği Seferihisar'daki yazlığına gelmekteyken Afyon yakınlarında Bayat ilçesinde bir kamyonun sıkıştırması ve mucura girmesi sonucu takla atan araçta hayatını kaybeden Teoman Erel’in anısına Seferihisar Sığacık Mahallesi’ne anıtı yapıldı. Seferihisar Belediyesi ve Erel ailesi tarafından yaptırılan anıt, Teoman Erel’in 18. ölüm yıldönümü olan 6 Temmuz 2012 Cuma günü düzenlenen törenle açıldı.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Araştırmacı Yazar Doğan Yurdakul, Milliyet Gazetesi Yazarı Ali Eyüpoğlu, Gazeteci Yazar Haluk Besen, Teoman Erel’in eşi Gül Neşe Erel, oğlu Hasan Erel ve çok sayıda seveni katıldı.

 

alt

Düzenlenen törende konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Ben belediye başkanı olduğumda Teoman Erel’in Seferihisar’da yaşadığını bilmiyordum. Göreve başladığımızda Seferihisar Kültür Yayınlarını hazırlamaya başladık. Seferihisar’da yaşadığını duyar duymaz Teoman Erel’in Seferihisar’da yazdıklarını kitaplaştırdık.

Bundan sonra da Teoman Erel’i yaşatacak bir şey yapmayı hayal ettik. Çünkü Teoman Erel, İlhami Soysal, Uğur Mumcu, Abdi İpekçi gibi varlıklarıyla, yaşamlarıyla gurur duyacağımız isimlerden biriydi. O nedenle Seferihisarlıların onun Seferihisarlı olduğunu bilmesi ve onunla gurur duyması için bir şey yapmak istedik. Ve az sonra göreceğiniz bu çok güzel anıt heykeltıraş Gökhan Yerlikaya’nın ellerinden çıktı. Teoman Erel gençliğimizde bizim için bir hayat pusulasıydı. Sabah kalktığımızda Teoman Erel bugün ne yazdı diye merakla beklerdik. Genç nesiller onu çok fazla tanımazlar ama, tanıdıkça onun Seferihisar’da yaşamış olması nedeniyle gurur duyacaklar” dedi.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel; “Teoman Erel’i anlatmak için onunla birlikte o dönemi yaşamak gerekiyordu. Onu Güneş Gazetesi yıllarında tanıma şansım oldu. Onun en yakın dostlarından Melih Aşık’ın burada bulunan herkese çok selamını iletiyorum. Ve Melih Ağabey dedi ki bu dönemde gazeteciler kalemi bıraktıktan 15-20 gün sonra unutuluyor. Bu da bana Haldun Taner’in bir tiradını anlattı. Biz sahnede olduğumuz sürece vardır der. Gazeteciler için de aynı şey geçerli. Ben öncelikle Teoman Erel’i unutmayan dostları ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’e çok teşekkür ediyorum. Teoman Erel artık bu park ve anıtla anılacak” dedi. Konuşmasında cezaevinde bulunan gazetecilerle ilgili de konuşan Sertel; “Bugün çok bekledik. Gazeteci arkadaşlarımızın özgür kalacağıyla ilgili. Ama olmadı. Diliyorum ki bir gün Türkiye’ye özgürlükler gelir, güzellikler gelir, özgürce insanlar düşünebilir, yazabilir, konuşabilir. Herkesin işinin, aşının olduğu, mutlu ve birlikte yaşabildiği bir ülke haline gelir” dedi.

 

Teoman Erel’in eşi Gül Neşe Erel, Teoman Erel’in Seferihisar’ı çok sevdiğiyle ilgili yaptığı konuşmasında; “Teoman Seferihisar’a aşıktı, hep bir gün Seferihisar’a yerleşmek ve burada hayatına devam etmek ve kitap yazmak isterdi. Sayın Belediye Başkanı Tunç Soyer ve heykeltıraş Gökhan Yerlikaya’ya çok teşekkür ediyorum. Teoman’ın son hayalini gerçekleştirdiler. Teoman burada kitabını yazıp, rakısını yudumlayacak” dedi.

 

Konuşmaların ardından Sığacık Düzalan Mevkii’ne yapılan anıtın açılışı yapıldı. Teoman Erel’in kitabı şeklinde yapılan anıtın ön yüzünde usta gazetecinin “Yaşam Bir Şaka Gibi” kitabının kapaı ve fotoğrafı arka yüzünde ise eşi Gül Neşe Erel’in eşi ve Seferihisar sevgisi üzerine yazdığı yazısı bulunuyor.

TEOMAN EREL (1940-1994)

1960’lardan itibaren Akis, Yeni İstanbul, Günaydın, Milliyet ve Güneş Gazeteleri’nde yazdı. Hep Cumhuriyetten yana, yakın tarihe tanıklık eden bir halk adamıydı. O, Seferihisar’ı ve insanlarını çok sevmişti, o yolda yaşamını yitirdi.

 

alt