SEFERİHİSAR’DA 12. MANDALİNA ŞENLİĞİ COŞKUSU

Anasayfa / Haberler / SEFERİHİSAR’DA 12. MANDALİNA ŞENLİĞİ COŞKUSU

SEFERİHİSAR’DA 12. MANDALİNA ŞENLİĞİ COŞKUSU
SEFERİHİSAR’DA 12. MANDALİNA ŞENLİĞİ COŞKUSU

Türkiye’nin ilk Cittaslow (Sakin Şehri)  Seferihisar’da 12. Mandalina Şenliği düzenlendi.

Seferihisar mandalinasının markalaşması amacıyla düzenlenen etkinlikte Mandalina Kralı ve Kraliçesi seçilirken birbirinden ilginç yarışma, gösteriler ve ünlü sanatçı Yavuz Bingöl konseriyle coşku doruğa ulaşırken, bol bol dünyanın en iyi mandalinası satsuma yendi. Açılış konuşmalarında mandalinayla birlikte Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan operasyonda konu olurken, sert mesajlar verildi.

 

 

SALYANGOZ ŞEKLİNDE TRAKTÖR

Şenlik düzenlenen yürüyüşle başladı. Bando eşliğinde gerçekleşen yürüyüşte en dikkat çeken şey Türkiye’nin Sakin Şehir Başkenti olan Seferihisar’ın Sakin Şehir logosu Salyangoz şeklinde giydirilmiş traktör oldu. Mandalina ve salyangoz kostümü eşliğinde yaklaşık 200 bisikletçi, mandalina kral ve kraliçe adaylarının da yer aldığı yürüyüşte, CHP İzmir Milletvekilleri Musa Çam, Hülya Güven, Erdal Aksünger ,Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur katıldı.

 

DEPREMZEDELERE 10 TON MANDALİNA

Seferihisar Belediyesi bu yılki Mandalina Şenliği’nde Van’da yaşanan depremin ardından, büyük sıkıntılar yaşayan depremzedeler için 10 ton mandalina hazırladı. Seferihisar Belediyesi, Aras Kargo ve mandalina işletmelerinin ortaklığıyla gerçekleşen yardım “Van İçin Kardeşlik Yüklüyüz” sloganıyla Van’a gönderildi.

Açılışın ardından misafirlere köy yemeği ikram edilirken, en yavaş bisiklet sürme yarışması, jonklör, pandomim ve sihirbaz gösterileri gerçekleşti. Program da bir konuşma yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, mandalina şenliğinin önemini vurgularken, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen operasyonla ilgili de mesajlar verdi. Başkan Soyer konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

KORKMUYORUZ

Mandalina belki de hayatın bize sunduğu en büyük mucizelerden biri. Düşünün her daim yemyeşil bir ağaç, bahar aylarında mis gibi kokan bembeyaz çiçekler  açıyor, o çiçekler daha sonra, yuvarlak küçük toplara dönüşüyor ve ardından içi sulanıyor,  dışı turuncu olağanüstü bir meyve ortaya çıkıyor.

İşte bu mucizenin en güzelinin en lezzetlisinin yetiştiği topraklar Seferihisar. Ne kadar şanslıyız ki Seferihisar bir büyük mandalina bahçesi ve dilerim sonsuza kadar böyle kalmaya devam eder.

İki yıldır bu tarihlerde Mandalina Şenliği düzenliyorduk. Peki  ne oldu da bu günkü  12nci mandalina Şenliği oldu.
Geçen yıl ki şenlikte de söylemiştim,  geçmişte 70 li 80li yıllarda da şenlikler düzenlenmiş. Onları yok sayamazdık, oturduk saydık, gördük ki bizden önce  9 kez düzenlenmiş.

Düzenleyenlerin, eski belediye başkanlarımızın  aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor,  tarihsel zinciri böylece tamamlamış, geçmişi bugüne bağlamış  oluyoruz.
Değerli konuklar bu şenlikte elbette eğleneceğiz, Sevgili Yavuz Bingöl’ün türkülerini  hep birlikte söyleyeceğiz. Ama bu şenlik  sadece eğlenelim diye yaptığımız bir şenlik değil. Seferihisar denince akla mandalina gelsin diye,  mandalina üreticimiz bu algıdan yola çıkarak  rekabet gücünü  arttırsın, cebine hakkettiği para girebilsin diye yapıyoruz. Çünkü bugünün dünyasında  marka değilsen hiçbir şeysin. Çünkü eğer insanlara ürününü iyi anlatamıyorsan ne kadar güzel bir ürün yetiştirdiğinin de  hiçbir kıymeti yok. Bu şenlik Seferihisar  Mandalinası markasına katkı için yapılıyor.

Ancak , Türkiye’nin bu kaotik ortamı  şenlik düzenlemek için pek uygun görünmüyordu. Önce Van acısı hala bütün ağırlığıyla yüreklerimizdeydi ve onu aklımızdan çıkaramıyorduk.  Üreticilerimizin her biri 50şer 60 şar kasa katkı verdi ve güzelim geleneğimiz imece usulüyle toplam 12 ton mandalinayı az önce Van’a yola çıkardık. Hiç olmazsa, bütün kalbimizle o soğukta o acıyı yaşayanların yanında olduğumuzu ve onlarsız bu şenliği yapamayacağımızı,  duyurmak istedik.

Ardından İzmir Büyükşehir Belediyesinde yapılan baskınları yaşadık.  Üstelik Kaçaklık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından yapıldı bu baskınlar.  Hiç kuşkusuz, yargıya saygımız sonsuz ama bu Şube tarafından operasyon düzenlenmesini anlamak mümkün değil.

Çünkü İzmir Büyükşehir Belediyesi  3.5 – 4 milyonluk bir kentin oylarıyla seçilmiş bir başkanı olan,  bir kamu kurumudur. Ne başkanı mafya lideri  ya da çete reisi ne de çalışanları çete üyesidir. Dün  içeri alınan 44 kişiden,  5 sendikacı ve altı bürokrat dışında hepsi  serbest bırakıldı.

22.000 çalışanı olan bir büyükşehir belediyesi   onurundan hiç  bir şey kaybetmedi  ama geride koskoca   bir korku kaldı.

Belediyecilikse  korkuyla yapılmıyor.
Çünkü korkarsanız hiçbir şey yapmazsınız.
Çünkü  korkarsanız, hiçbir şey yapmamanızdan medet umanları memnun edersiniz.
Çünkü korkarsanız, savcıların, telefonlarınızı dinleyenlerin,  yaptıklarınızın , söylediklerinizin altından ne çapanoğulları çıkarabileceklerini de hesap etmeye başlarsınız.
Dün Aziz Başkanın  konuşmasından sonra o hesapları  hiç yapmamaya karar verdim.
Aziz Başkan dün  “Belediye Başkanlığı korkak adam işi değildir”  dedi.
Yerden göğe kadar haklı büyük başkan.
Namuslu ve dürüst olmak, vizyon sahibi  ve çalışkan olmak yetmiyor, iş yapabilmeniz için cesur olmanız da gerekiyor.
Evet, Ben de korkmuyorum.

Bizim korkacak hiçbir şeyimiz yok. Olanca enerjimiz, olanca gücümüzle hizmet üretmeye, vatandaşlarımızın hakkettiği yaşam düzeyine kavuşmaları için çalışmaya devam edeceğiz. O kadar çok ve o kadar güzel projelerimiz var ki, hepsini teker teker hayata geçirmekten başka bir arzumuz yok. İsteyene  istediği yerde,  istediği kadar yaptıklarımızın hesabını vermeye her daim hazırız.

Fakat değerli konuklar bizi yalnız bırakmayın. Bizim tek gücümüz sizisiniz. Bizim ne gizli menfaat örgütlerimiz ne de sizden başka dayanağımız var.
Hayat devam ediyor ve edecek. Bütün olumsuzluklara inat hayata sarılacağız ve  hayatın dayattığı koşulları iyileştirmek için mücadele etmeyi sürdüreceğiz.
Dilerim bizden sonra gelecekler için bu görevleri yaparken cesaret aranmaz.
Dilerim bu acılar bir daha yaşanmamak üzere tarihin tozlu sayfalarının arasında kalır.
Dilerim her biri mandalina  çiçeği çocuklarımız  bu toplum için fayda yaratan mucizelere dönüşür.
İyi ki varsınız iyi ki buradasınız. İyi ki bizi yalnız bırakmadınız.
Hepinize iyi eğlenceler, keyifli saatler diliyorum.

MANDALİNA KRALI VE KRALİÇESİ SEÇİLDİ

Mandalina Şenliği’nde 2011 yılı mandalina güzeli seçilirken, ilk kez mandalina kralı seçildi. Ünlü aktör Salih Güney, Modacılar Zeynep Acar, Uğurhan Akdeniz, manken Duygu Akdeniz, Arkeolog Hayat Erkanal, 1976 Mandalina Güzeli Gönül Çeki ve 2010 Mandalina Güzeli Yağmur Özfırat’ın jüri olarak yer aldığı yarışmada Mandalina Kralı Berkay Hasbay, Mandalina Kraliçesi Yaren Yavuz seçildi.

 

İLGİNÇ YARIŞMALAR VE ÖDÜLLER

En iyi mandalina üreticisinin yarışmasında birinci Hüseyin Kumla ikinci Nusret Özkan, üçüncü Aysever Alten oldu. En iyi mandalinalı üründe  Mandalinalı Kurabiye’yle birinci oldu. İkinci Mandalinalı Cheesecake,Mandalinalı Tavuk Yahnisi ile Aysun Önlü, üçüncü Mandalina Pestili ile Türkan Çınar oldu. Ayrıca en yavaş bisiklet sürme yarışmasını Emre Yılmaz, tavla yarışmasını Mustafa Karabulut, Satranç yarışmasını Adnan Akıl , dama turnuvasını ise Mahmut Taşkın kazandı.

MUHTEŞEM ŞOVLAR VE YAVUZ BİNGÖL KONSERİ

Ersin ve Superstarz Dans Show etkinliğe ayrı bir renk kattı. Günün finalinde Türk Halk Müziği’nin Usta Sanatçısı Yavuz Bingöl muhteşem sesiyle unutulmaz bir gece yaşattı.

Etkinlik 28 Kasım Pazartesi Saat 14.00’da düzenlenecek panelle tamamlanacak. Moderatörlüğümü Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Akın Olgun’un yapacağı panelde, Prof. Dr. Erdem Aykaş, Prof. Dr. Zeynep Yoldaş, Prof. Dr. Fikret Pazır, Prof Dr. Murat Yercan ve Yard. Doç. Dr. Zafer Can konuşmacı olarak yer alacak. Panelistler Bahçe tarımında toprak işleme yöntemleri, turunçgillerde bitki koruma sorunları, satsuma mandarinlerinin değerlendirilme yöntemler, mandalina üretiminde örgütlenme bilinci ve pazarlama, mandalina üretiminde iyi tarım uygulamaları konularında deneyimlerini aktaracak.