SEFERİHİSAR’DA 12. MANDALİNA ŞENLİĞİ

Anasayfa / Haberler / SEFERİHİSAR’DA 12. MANDALİNA ŞENLİĞİ

SEFERİHİSAR’DA 12. MANDALİNA ŞENLİĞİ
SEFERİHİSAR’DA 12. MANDALİNA ŞENLİĞİ

Türkiye’nin ilk Cittaslow (Sakin Şehri)  Seferihisar’da 27-28 Kasım 2011 tarihlerinde 12. Mandalina Şenliği düzenlenecek. Seferihisar mandalinasının markalaşması amacıyla düzenlenen etkinlik birbirinden ilginç yarışma ve gösterilerle renklenecek ve ünlü sanatçı Yavuz Bingöl konser verecek.

Seferihisar Belediyesi tarafından ilçenin en önemli temel kaynaklarından mandalinanın tanıtımı, üreticilerin desteklenmesi ve teşvik edilmesi amacıyla her yıl geleneksel olarak Mandalina Şenliği düzenleniyor. 1970’li yıllarda başlayan ve 9 kez yapılan Mandalina Şenliği, son 3 yıldır üst üste düzenleniyor. “Üreticilerin Desteklenmesi ve Teşvik Edilmesi”, “Ürün Kalitesinin Yükseltilmesi Bilinirliğin Arttırılması”, “Pazarlama Kabiliyetinin Güçlendirilmesi” konularına öncelik vererek, Seferihisar adıyla markalaşmış mandalina, ürünün yeni pazarlar bulması ve daha fazla kazanç hedefiyle düzenlenecek şenlik 27-28 Kasım 2011 tarihlerinde gerçekleşiyor.

 

 

Mandalina Şenliği Swissotel’de düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Basın toplantısına Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, EÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Olgun ve 2010 Mandalina Güzeli Yağmur Özçelik katıldı.

Toplantıda konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Bu şenliğin çok temel bir amacı var. Ürünün pazarlama kabiliyetini attırmak. . Bir belediyenin temel görevi kentin önünü açmak, yaşam kalitesini yükseltmektir. Biz bu amaçla yola çıktık. Araştırmalarımız sonucunda 70’li yıllarda da 9 kez bu şenliğin düzenlendiğini gördük. Son üç yıldır da biz düzenliyoruz. Seferihisar denince mandalina, mandalina denince Seferihisar akla gelsin istiyoruz” diyerek tüm İzmir’i 27 Kasım Pazar günü düzenlenecek Mandalina Şenliği’ne davet etti.

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Mustafa Türkmenoğlu ise üretimin pazarlama olmadan bir şeye yaramadığını belirterek birlik olarak Seferihisar için ellerinden gelen desteği vereceklerini söyledi.

EÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Olgun ise Seferihisar ile “Kırsal Kalkınma Programı” yürüttüklerini, fakülte olarak mandalinada iyi tarım uygulamaları konusunda ilçede araştırma çalışmaları yaptıklarını dile getirerek, “İlçede ürünün yeni pazarlama ve yeni işleme teknolojileri konusunda çalışmalar yapıyoruz. Belediyenin ilçeyi agro-turizme açma çalışmaları var bu konuda da yardımcı oluyoruz” dedi.

 

 

DEPREMZEDELERE 10 TON MANDALİNA

Seferihisar Belediyesi bu yılki Mandalina Şenliği’nde Van’da yaşanan depremin ardından, büyük sıkıntılar yaşayan depremzedeler için 10 ton mandalina hazırladı. Mandalinalar 27 Kasım Pazar günü şenlik öncesi Van’a gönderilecek.

MANDALİNA KRALI VE KRALİÇESİ SEÇİLECEK

Geçtiğimiz yıl yeniden seçilmeye başlanan Mandalina Güzeli yarışmasının formatı Mandalina Kralı ve Kraliçesi olarak değişiyor. Şenlikte, aktör Salih Güney ve Aşk-ı Memnu dizisinden tanıdığımız İlker Kızmaz gibi sürpriz isimlerin olacağı jüri tarafından Kral ve Kraliçe seçilecek.

İLGİNÇ YARIŞMALAR VE ÖDÜLLER

En iyi mandalina üreticisinin seçileceği şenlikte, en iyi mandalinalı ürün de seçilecek. Ayrıca en yavaş bisiklet sürme yarışması, tavla, satranç, dama turnuvaları düzenlenecek.

MUHTEŞEM ŞOVLAR VE YAVUZ BİNGÖL KONSERİ

Mandalina Şenliğinde Pandomim, Sihirbaz, Jonklör gösterileri yer alacak. Ersin ve Superstarz Dans Show etkinliğe ayrı bir renk katacak. 27 Kasım Pazar gününün final etkinliği ise Türk Halk Müziği’nin Usta Sanatçısı Yavuz Bingöl konseri olacak.

Etkinlik 28 Kasım Pazartesi Saat 14.00’da düzenlenecek panelle tamamlanacak. Moderatörlüğümü Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Akın Olgun’un yapacağı panelde, Prof. Dr. Erdem Aykaş, Prof. Dr. Zeynep Yoldaş, Prof. Dr. Fikret Pazır, Prof Dr. Murat Yercan ve Yard. Doç. Dr. Zafer Can konuşmacı olarak yer alacak. Panelistler Bahçe tarımında toprak işleme yöntemleri, turunçgillerde bitki koruma sorunları, satsuma mandarinlerinin değerlendirilme yöntemler, mandalina üretiminde örgütlenme bilinci ve pazarlama, mandalina üretiminde iyi tarım uygulamaları konularında deneyimlerini aktaracak.