BALIKÇILIK AB STANDARTLARINA ÇIKIYOR

Anasayfa / Haberler / BALIKÇILIK AB STANDARTLARINA ÇIKIYOR

BALIKÇILIK AB STANDARTLARINA ÇIKIYOR
BALIKÇILIK AB STANDARTLARINA ÇIKIYOR

200 Bin Euro bütçeli proje Avrupa Birliği tarafından kabul edildi. Seferihisar balıkçı kooperatiflerinin üretim ve pazarlama standartları, İtalyan ortakların deneyimleri sayesinde Avrupa Birliği standartlarına yükselecek, üretim ve pazarlama kapasiteleri artacak ve Seferihisar’da sürdürülebilir balıkçılık yapılmaya başlanacak.

Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyaloğu Balıkçılık ve Tarım Hibe Programı kapsamında, Seferihisar Belediyesi, Ricerca e Cooperazione (İtalyan Sivil Toplum Kuruluşu), İtalya’nın Pollica Belediyesi, Sığacık Su Ürünleri Kooperatifi, ICEA (İtalyan Sivil Toplum Kuruluşu), Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Universita’la Sapienza (İtalya) ve yaklaşık 200 Bin Euro bütçeli projesi kabul edildi. Projenin amacı Seferihisar’da balıkçı kooperatiflerinin üretim ve pazarlama kapasitelerini arttırmak ve Avrupa Birliği standartlarında sürdürülebilir balıkçılık yapılmasını sağlamak.

İki Cittaslow kentinin Seferihisar ve Pollica’nın dayanışması sonucu ortaya çıkan projede bir balıkçı kasabası olan Pollica’daki balıkçı kooperatifleri, Avrupa Birliği’nin balıkçılık mevzuatıyla ilgili deneyimlerini ve bilgilerini Seferihisarlı meslektaşlarına aktaracak. Ege ve Universita’la Sapienza üniversitelerinin bilimsel destekleriyle Seferihisar’daki balıkçılar üretim ve pazarlama aşamalarında Avrupa Birliği standartlarına kavuşacak. Proje kapsamında Seferihisar’daki Su Ürünleri Kooperatifleri üyelerine Avrupa Birliği mevzuatı çerçevesinde üretim ve pazarlama üzerine teknik eğitimler verilecek, Pollica kentinde yerinde incelemeler yapılacak. Seferihisar’da balıkçılığın çevreye, av yasaklarına ve türlerin devamına saygılı olması için gerçekleştirilecek çalışmalarla balıkçılık alanında bir Seferihisar markası oluşturulacaktır. Proje çerçevesinde Sığacık balık mezadı yenilenecek ve kooperatifin balık saklama olanaklarını iyileştirilecek.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları söyledi: “  Hem Cittaslow’lar arasında bir ortaklık imkanı yarattığı için hem de yüzlerce yıldır atadan kalma tekniklerle denizden ekmeğini kazanan balıkçılarımızın tekniklerini geliştirmeleri, daha bereketli balıkçılık yapabilmelerini sağlayacak bu projenin kabulü için çok memnunum. Diliyorum ki tahsis edilecek 200 Bin Euro bütçe yerine ulaşır ve faydaları tüm Seferihisarlı balıkçılar arasında paylaşılır.”

Sığacık Balıkçı Kooperatifi Başkanı Emin Taneli; “Öncelikle Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e balıkçı ve balıkçılığa verdiği önem için çok teşekkür ediyorum. Bu projenin geçimini balıkçılıktan sağlayan birçok arkadaşımıza fayda sağlayacağını düşünüyorum. Avrupa’daki meslektaşlarımızla da iletişim içinde olmak, fikir alışverişinde bulunmak çok önemli. İlçemizde balıkçılık bu proje sayesinde birkaç adım daha ileri gidecektir” dedi.