Seferihisar’da deprem bilgilendirme paneli

Anasayfa / Haberler / Seferihisar’da deprem bilgilendirme paneli

Seferihisar’da deprem bilgilendirme paneli
Seferihisar’da deprem bilgilendirme paneli

Seferihisar Belediyesi tarafından halkı bilinçlendirme amacıyla; “Akut”, “Herkes İçin Sağlık Derneği” , “Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi” ve “İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi”nin katkılarıyla “Deprem Bilgilendirme Paneli” düzenlendi.

Panele konuşmacı olarak DEÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ, İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ayhan Emekli, Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Başkanı Ülkümen Rodoplu ve Akut İzmir Lideri Ömer Karaca katıldı.

 

Paneli Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden, Belediye Başkanı Tunç Soyer ve çok sayıda vatandaş izledi. Panelden önce konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, konularında çok değerli uzmanları ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek; “Depremden sonra değil depremden önce tedbir almak gerekiyor. Bugün burada hem bölgenin depremselliği, hem binalarda alınması gereken tedbirler, ilk yardım ve kurtarma çalışmalarıyla ilgili bilgiler alacağız. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından Balçova ve Seferihisar’ın pilot bölge seçilerek başlattığı binaların denetimiyle ilgili çalışma başladı.  Büyükşehir Belediyesi ekipleri de aramızda. Çok faydalı bir toplantı olacağına inanıyorum” dedi.

Moderatörlüğünü  Seferihisar Kent Konseyi Başkanı Deniz Tolga İnci’nin yaptığı panelde DEÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ, Seferihisar’ın geçmişte yaşadığı depremlerle ilgili bilgiler verirken, 1999 yılından önce yapılan binaların deprem performanslarının belirlenmesi gerekliğinin altını çizdi.

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ayhan Emekli, bina kaliteleri ve imar uygulamaları hakkında bilgiler verdi. Emekli, binaların yapı denetimine uygun olarak bir inşaat mühendisi gözetiminde yapılması ve bunu denetleyen bir yapının olması gerektiğini vurguladı.

Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Başkanı Ülkümen Rodoplu, deprem, kişisel eylem planı ve ilk yardım konuları hakkında konuştu ve evde, işyerinde ve okullarda eşya ve mobilyaların sabitlenmesi, herkesin ilk yardım eğitimi alması, acil çanta, deprem anında buluşma yeri gibi konuların önemini belirtti ve bu konularda tedbirler alınırsa, birçok ölüm ve yaralanmanın önüne geçileceğini söyledi.

Akut İzmir Lideri Ömer Karaca arama kurtarmada sivil toplum gücü konusunda konuşurken Akut’un gönüllülük esasıyla kurulduğu günden bugüne kadar yaptığı çalışmaları ve her geçen gün Akut’a katılan kişilerin arttığını belirtti.

Soru-cevap kısmıyla tamamlanan panelin sonunda Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, panelistlere çiçek vererek teşekkür etti.