SEFERİHİSAR’DA EVLER PANSİYON OLUYOR

Anasayfa / Haberler / SEFERİHİSAR’DA EVLER PANSİYON OLUYOR

SEFERİHİSAR’DA EVLER PANSİYON OLUYOR
SEFERİHİSAR’DA EVLER PANSİYON OLUYOR

Türkiye’nin ilk ‘Sakin Şehir’i (Cittaslow)olan Seferihisar’da bulunan 284 ev, pansiyon olarak düzenlenip turizme kazandırılacak.

Türkiye’nin ilk ‘Sakin Şehir’i (Cittaslow)olan Seferihisar’da bulunan 284 ev, pansiyon olarak düzenlenip turizme kazandırılacak. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer bir ilke daha imza atacaklarını belirterek, “UNİCEF tarafından yürütülen ‘Çocuk Dostu Şehir’ projesine dahil olmak için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Dokuz Eylül Rotary Kulübü Başkanı Ufuk Akgün tarafından düzenlenen toplantının konuşmacısı olan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ilçede bazı evlerin restore edilip turizme kazandırılacağını belirtti. Bir evin pansiyon olarak görülmesi için en az 5 odasının bulunması gerektiğini kaydeden Soyer, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla 1 odalı evler de pansiyon olsun diye görüştüm. Aynı zamanda 10 bin TL’nin altında kazancı olan bu evlerin sahiplerinden vergi alınmaması isteğimizi ilettim” diye konuştu.

‘TATİL İÇİN SAKİN ŞEHİRLER TERCİH EDİLİYOR’

İnsanların artık tatillerini ‘sakin şehirlerde’ yapmak istediğini belirten Soyer, “Seferihisar’da kale içinde 284 ev için restorasyon proje çalışmaları bitti. Anıtlar Kurulu’ndaki uzmanlarla da, Vali Bey’le de görüştük, sözü var. Karar çıkar çıkmaz uygulama safhası başlayacak. Böylelikle bu evleri turizme kazandıracağız” dedi.

‘ÇOCUK DOSTU ŞEHİR’ OLMA GİRİŞİMİ

Türkiye’de Seferihisar Belediyesi adına bir ilke daha imza atacaklarını kaydeden Başkan Tunç Soyer şunları söyledi:

“UNİCEF tarafından yürütülen ‘Çocuk Dostu Şehir’ projesine dahil olmak için çalışmalarımız sürüyor. Eylül ayında da New York’taki UNİCEF temsilcisiyle bu konuda görüşeceğiz. Bu doğrultuda başlatılan çalışmalarda çocuk meclisimiz kuruldu. Çocuklar yönetiyor meclisi. Bir diğer çalışma da Çocuk Belediyesi oldu. Çocuk Belediyesi, Japonya’da depremde zarar gören yaşıtları ile Batman’da terör mağduru olan 45 çocuğu önümüzdeki günlerde Seferihisar’da ağırlayacak. “

YEREL ÜRETİM DESTEKLENİYOR

Sakin Şehir yönetimi olarak yerel üretimi desteklediklerini de vurgulayan Başkan Soyer açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Biz kent pazarlarında insanların bahçelerinde yetiştirdikleri ürünleri satıp, gelir elde etmelerini istiyoruz. Bunun için işgaliye parası da almıyoruz. Kontrollerimiz de var ‘Ürünün halden mi, yoksa kendi üretimlerimi olduğu’ konusunda. Gerekirse bahçelerine gidip bakıyoruz. Sattığı bu ürünü yetiştirme potansiyeli var mı diye. Eğer halden alınmış ürün varsa bu desteği geri çekiyoruz. Bunun yanı sıra kadınlarımız börekler, el işleri yapmaya başladı. Bunları satıp gelir elde ediyorlar. Bu da kendilerine başka bir özgüvenle bakmalarına neden oluyor. Bizim yerel üretimlerde istediğimiz dönüşüm de buydu aslında. “

Yerel üretimlerin desteklenmesi amacıyla başlatılan çalışmalarda Ege Üniversitesi’yle bir anlaşma yaptıklarını da belirten Soyer, “125 üretici iyi tarım sertifikası aldı. 20 bahçede de uygulama başladı” diye konuştu.