SEFERİHİSAR’DA YAŞAMAK…

Anasayfa / Haberler / SEFERİHİSAR’DA YAŞAMAK…

SEFERİHİSAR’DA YAŞAMAK…
SEFERİHİSAR’DA YAŞAMAK…

Sığacık üzerine çalışmalar yapan İzmir Teknoloji Üniversitesi Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü öğrencilerine yapılan çalışmalarla ilgili sunum yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Dünya çözümler arıyor, Cittaslow bunlardan bir tanesi. Seferihisar’da yaşamak ise dünyanın en büyük şanslarından biri” dedi.

Ödev konuları olarak Sığacık ve Cittaslow’u konu alan yaklaşık 200 öğrenci, Cittaslow’un (Sakin Şehir) Başkenti Seferihisar’da kriterler üzerine yapılan çalışmaları inceledi ve Belediye Başkanı Tunç Soyer’in sunumunu izledi.

 

 

Cittaslow’un ortaya çıkışından yola çıkarak bugün dünyada 152 kente ulaşan felsefesinden başlayarak, dünyadaki örnekleri ve Seferihisar’da yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Başkan Soyer, Sakin Şehir Başkenti Seferihisar’ın Türkiye’deki üye kent sayısını 5’e çıkardığını, bu sayıyı 10’a yükseltmek istediklerini belirterek, daha sonra içimize kapanarak Türkiye’deki kentlerin birlikte yapacağı çalışmalar ve 2013’te Seferihisar’da yapılacak Cittaslow Genel Kurulu’na hazırlanarak dünyanın dört bir yanından gelecek insanları Seferihisar’da ağırlayacaklarını belirtti. Sığacık Pazarı’nı gezen öğrencilere Seferihisar’ın özellikle İzmir ve İstanbul başta olmak üzere birçok yerden büyük ilgi gördüğünü de anlatan  Başkan Soyer; “Dünya küreselleşmenin hızına ve karbon ayakizine karşı çözümler alıyor. Herkes bu düzenin böyle gitmeyeceğinin farkında. Cittaslow bu çözümlerden bir tanesi. Bu yüzden Cittaslow’lar dünyada “Geleceğin Kentleri” olarak anılıyor” dedi.

 

 

Bir öğrencinin Seferihisar’da yaşanan değişim ve burada bunları başarmak ve yaşamak nasıl bir şey sorusuna; “Seferihisar’da yaşamak çok büyük bir şans. Doğası, denizi, insanları hepsi birbirinden muhteşem ve özel. Burada yaşadığım ve bu kentin yönetimine katkı koyabildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum ve günde en az 12 saat bu kentin geleceği için çalışıyorum” diyerek cevap veren Başkan Soyer, yakın gelecekte ve uzun vadede yapmayı planladıkları projelerini de anlatarak sunumu tamamladı.