SEFERİHİSAR’DAN ÇÜNGÜŞLÜ ÇOCUKLARA MANDALİNA

Anasayfa / Haberler / SEFERİHİSAR’DAN ÇÜNGÜŞLÜ ÇOCUKLARA MANDALİNA

SEFERİHİSAR’DAN ÇÜNGÜŞLÜ ÇOCUKLARA MANDALİNA
SEFERİHİSAR’DAN ÇÜNGÜŞLÜ ÇOCUKLARA MANDALİNA

Türkiye’nin Cittaslow (Sakin Şehir) başkenti Seferihisar, Diyarbakırlı çocuklara yılbaşı hediyesi olarak mandalina götürdü. Seferihisar Belediyesi’nin mandalina bahçesinden çalışanların topladığı 10 ton mandalina Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesinde dağıtıldı. Mandalina dağıtımına Çüngüş’e giden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı.

 

 

Dünyanın en güzel mandalinası olarak bilinen, Seferihisar ve çevresinde yetişen “Satsuma” cinsi mandalinayı tanıtmak için “Mandalina Şenliği” düzenleyen Seferihisar Belediyesi, İzmir’de “Her öğrenciye iki mandalina” kampanyasına destek oldu. İstanbul’da Kadıköy Belediyesi’yle birlikte “Her okulda mandalina dağıtımı” kampanyası gerçekleştirdi. Ve şimdi de mandalinayı Güneydoğu’ya ulaştırdı.

10 ton mandalinanın Seferihisar’dan Çüngüş’e taşınmasını Aras Kargo bedelsiz üstlendi. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de mandalina dağıtımında bulunmak üzere Çüngüş’e gitti. Soyer’i Çüngüş Belediye Başkanı Mehmet Geçetli karşıladı. Seferihisar Belediyesi’nin armağanı olan mandalinalar, Çüngüş Belediyesi’nin desteğiyle Çüngüş ve köylerindeki okullarda ve evlerdeki çocuklara dağıtıldı.

HABER VİDEOLARI:

{vimeo}18295338{/vimeo}

 

{vimeo}18294603{/vimeo}

 

Mandalina dağıtımı sırasında çocuklarla sohbet eden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çüngüş Belediyesi işbirliğiyle çalışmalarının süreceğini belirtti. Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

” Bu yaptığımız işin maddi değerinden daha anlamlı bir değeri olduğunu düşünüyoruz. Çok borçlu bir belediye olsak ta bunu yapabildiğimize göre, Batı’daki onlarca kent ve kasabanın hiç kuşkusuz Doğu’ya ve Güneydoğu’ya ulaştırabileceği çok şey vardır. Bizim mandalinamız vardı, onu götürdük. Türkiye’de Batı’yla Doğu’nun kaynaşmasını güçlendirmek için bu imece köprülerinin kurulması faydalı olacaktır.”

Çüngüş Belediye Başkanı Mehmet Geçetli şu görüşleri dile getirdi:

“Bizi hatırlayıp mandalina getirdikleri için başta Seferihisar Belediye Başkanı olmak üzere tüm Seferihisar halkına çok teşekkür ediyoruz. Her zaman bu dostluk köprüsünün devam etmesini istiyoruz.”

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, makamında ziyaret ettiği Çüngüş Belediye Başkanı Mehmet Geçetli’ye de mandalina ikram ederek şu sözlerin yazılı olduğu mektubu iletti:

“Bir dilek ağacı düşünün, çaputlar ile bağlanmış antik çağın gizemine… Açmış koca dallarını Dionysos tapınağının üzerine…
Çok uzak diyarlarda kavruk yüzlü bir çocuk düşünün, binlerce yıllık antik kentin yıkıntılarında kırık kuş yumurtasına biraz heyecan biraz merakla bakan…
İkindi namazından çıkan bir ihtiyar düşünün, eğri bastonuyla… Yerde gördüğü ekmeği 3 kez öperek surların üzerine bırakan…
Bir köy düşünün, tepelerin ardında patika yolları ile tapınaklara yol veren.
Bir diyar düşünün, binlerce yıllık medeniyetleri bir karış toprağın altında koruyan…
Bir ülke düşünün, doğanın her mevsiminden nimetlenen verimli toprakları ile yarınlarımızı besleyen…
Ne çok şey sığdırmışız uçsuz bucaksız yaylalara, dağlara, ovalara…
İşte biz de binlerce yılın bereketini yaşatan bu toprakları gezip göremeyenlere hiç olmazsa bir tad sunalım ve ülkemizin nimetlerini paylaşalım istedik.
İpek Yolu’ndan geçen yüz binlerce kervanlar gibi düşüp yollara, mevsiminde mandalina ile dolduralım istedik kucakları.
Her mevsim yeniden doğan toprakların tadını, her mevsim tazelenen meyvelerin kokusunu, can sağlığı olsun deyip tattıralım istedik uzak diyarlara…
Bir dilek ağacımız yok ama mandalina veren binlerce ağacımızın meyvesini, çiçeğini, baharını, sevgimizin sıcağıyla harmanlayıp gönderiyoruz.
Yeni yılda sağlık, mutluluk, huzur diliyoruz.”