Seferihisar’ın kapıları dünya sanatçılarına açıldı

Anasayfa / Haberler / Seferihisar’ın kapıları dünya sanatçılarına açıldı

Seferihisar’ın kapıları dünya sanatçılarına açıldı
Seferihisar’ın kapıları dünya sanatçılarına açıldı

Seferihisar Belediyesi ve Oyuncular Sendikası arasında, kültür ve sanatı geliştirmek üzere iş birliği protokolü imzalandı. Dünyadaki ilk Sanatçılar Birliği’nin kurulduğu Teos Antik Kenti’nde imzalanan protokol ile Seferihisar, dünya sanatçılarına kapılarını açacak.

Tarihi milattan öncesine kadar uzanan ve dünyadaki ilk Sanatçılar Birliği’nin kurulduğu Seferihisar Sığacık’taki Teos Antik Kent, dünya sanatçılarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Tarihi antik kentte, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ve Oyuncular Sendikası adına Yönetim Kurulu Üyesi Taner Rumeli’nin imza attığı iş birliği protokolü ile Seferihisar, dünya sanatçılarına kapılarını açacak. Seferihisar Belediyesi tarafından, 12 İon Kenti’ni kültür rotası üzerinden birleştiren “İon Kentleri Rotası Projesi” kapsamında imzalanan protokol ile Seferihisar’ın kültür sanat çalışmalarında, uluslararası bir kent olması hedefleniyor.

“SANATÇILAR ŞEHRİ SEFERİHİSAR”

Oyuncular Sendikası ile imzalanan işbirliği protokolünün hem Seferihisar, hem de Türkiye’nin kültür sanatına büyük katkılar sağlayacağını belirten Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Teos Antik Kenti dünyadaki ilk Sanatçılar Birliği’nin kurulduğu yer. İon Kentleri Rotası ile başladığımız süreç Dionysos Şenliği ile devam edecek. 19-20 Ağustos’ta gerçekleştireceğimiz şenlikte ‘Sanatçılar Şehri Seferihisar’ teması öne çıkacak. Oyuncular Sendikası Türkiye’deki en büyük çatı kurum. Tüm dünyadaki sanatçılarla iş birliği içindeler. Nasıl binlerce yıl bu topraklar, sanatçıların buluşma noktası olmuşsa, bundan sonra da böyle olması için beraber çalışacağımız bir protokol imzaladık. Çok verimli bir iş birliği olacağından eminim’’ dedi  

SEFERİHİSAR’I ULUSLARARASI SANATÇILARA TANITACAĞIZ”

Teos’un kendileri için tarihi öneme sahip olduğunu belirten Oyuncular Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Taner Rumeli de, “Dönemin sanatçıları birlikte hareket ederek dayanışma içinde bu bölgeye çok önemli katkılar sunmuşlar, biz de bugün Oyuncular Sendikası olarak aynı bilinçle hareket ediyoruz. Partneri olduğumuz Dionysos Şenliği’ni, kültür sanat alanına katkı sunması açısından çok önemli buluyoruz. Sendikamız Uluslararası Aktörler Federasyonu’nun (FIA)  Yönetim Kurulu Üyesi, Seferihisar’daki kültür sanat alanına katkı sağlayan her konuyu uluslararası örgütümüzün de gündemine taşıyarak, bu bölgeyi güçlendirmek için çalışacağız. Seferihisar Belediyesi’ne bu iş birliği için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.