SEFERİHİSAR’IN ORKİNOS ZAFERİ

Anasayfa / Haberler / SEFERİHİSAR’IN ORKİNOS ZAFERİ

SEFERİHİSAR’IN ORKİNOS ZAFERİ
SEFERİHİSAR’IN ORKİNOS ZAFERİ
Sığacık Körfezi’ne kurulması planlanan “Orkinos Balık Semirtme Çiftliği’ne” karşı mücadele eden Seferihisar ilçesine Danıştay’dan müjdeli haber geldi.

Bir yılı aşkın bir süredir Orkinos Balık Çiftliği İstemiyoruz eylemleri ve hukuksal mücadelesine devam eden Türkiye’nin ilk Sakin Şehri Seferihisar’a, Sığacık Körfezi’nin öteki yakasında bulunan Urla’nın Yağcılar köyünün açtığı davayla ilgili orkinos çiftliğinin kurulmasını engelleyecek bir karar çıktı. Su ürünleri yetiştiricilik alanının belirlendiği planla ilgili Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan 1/100 bin ölçekli plana açılan iptal davasında Danıştay 6’ncı Dairesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararına Çevre ve Orman Bakanlığı itiraz etmişti. Ancak itirazı Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu reddetti.

Sığacık Körfezi’nde orkinos çiftliğinin kurulmasını engelleyecek kararı Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ‘ilk zafer’ olarak nitelendirirken;”Hep balık çiftliğinin kurulması planlanan alanın yanlış olduğunu söyledik. Sığacık Körfezi’nin son kalan bakir koy olduğunu söyledik. Haklı olduğumuzu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi söyledik. Sonunda hukuk kararını verdi. Çok mutluyum”dedi. Avukat Şehrazat Mercan kararın İzmir’de balık çiftlikleri için belirlenen 11 potansiyel yetiştiricilik alanını da kapsadığını söyledi.  Bu durumda en üst ölçekli plana red geldiğine göre, alt planlarında durması gerektiğini söyleyen Şehrazat Mercan, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın buna uymasını ve tüm planları iptal etmesi gerektiğini vurguladı.