Seferihisarlılar barışı anlatacak

Anasayfa / Haberler / Seferihisarlılar barışı anlatacak

Seferihisarlılar barışı anlatacak

Seferihisar’da başlayan ve tüm Türkiye’ye örnek olan farklı kültürlerin bir arada barış içerisinde yaşamasının mümkün olduğunu gösteren “Kültürler Buluşmasının” dördüncüsü 21 Eylül 2013 tarihinde başlıyor.

 

Seferihisar Belediyesi'nin bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceği "Seferihisarlılar Buluşması", ilçede yaşayan farklı kültürlerin buluşmasına sahne olacak. 21-26 Eylül 2013 tarihlerinde gerçekleşecek etkinlikte, ilçede dernekleri bulunan altı derneğin her biri ayrı bir geceye ev sahipliği yapacak. Dernekler stantlar açacak, yöresel lezzetlerini dağıtacak, kültürlerini anlatacak. Altı ayrı dernek Seferihisarlılarla birleşerek “Hepimiz Seferihisarlıyız, barış içerisinde yaşamak bu kadar kolay” mesajını Türkiye’ye ulaştıracak.

 

Açılışta Türkiye Menüsü

Kültürler Buluşması bu yıl bazı yeniliklerle başlayacak. Etkinliğin ev sahipleri olan Afyonkarahisarlılar, Ahıska Türkleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolulular, Karadenizliler, Tokatlılar ve Yozgatlılar, Seferihisar Belediyesi öncülüğünde ilçe merkezi girişinde toplanarak, Türk Bayrakları, yöresel kıyafetleri ve ilçenin üyesi olduğu Cittaslow (Sakin Şehir) logosu salyangoz eşliğinde, Belediye Bandosuyla birlikte kortej yürüyüşünü gerçekleştirecek. Açılışta halk oyunları gösterisi, Türkiye’nin dört bir yanına ait oyunları tek bir sahnede birleştirecek. Gecenin en büyük sürprizi ise, bir tabağın içerisinde 6 yörenin ikişer çeşit yemek ve tatlısından oluşan “Türkiye Menüsü” olacak.

 

Hamsi ile karnımızı doyurup mırra içeceğiz

Seferihisar’ın “Barış” temasıyla gerçekleştireceği Kültürler Buluşması’yla ilgili konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer düzenledikleri bu etkinlikle Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelerek Seferihisar'a yerleşen farklı kültürlere sahip insanların birbirlerini tanımaları ve kaynaşmalarını amaçladıklarını ifade etti.

"Barış" temasıyla düzenlenecek kültürler buluşmasında, farklılıklardan yola çıkarak benzerlikleri bulmayı, bir arada yaşamanın zenginliğini keşfetme ve toplumsal barışa katkı koymayı hedeflediklerini dile getiren Soyer; "Türkiye'nin barışa ihtiyacı var. Şu sıralarda Türkiye'de en çok ihtiyaç duyduğumuz şey barıştır. Seferihisar'dan Türkiye'ye bunun gerçekleşebileceği mesajını vermek istiyoruz. Farklılıklar zenginliklerimizdir. Seferihisar'da yaşayan hemşehrilerimizin söylemleri de aynıdır. Etkinlikte, hamsi ile karnımızı doyurup mırra içeceğiz" dedi.

Seferihisar Kültürler Buluşması 21-26 Eylül 2013 tarihleri arasında Seferihisar Kapalı Pazaryeri’nde gerçekleşecek. 

 

{gallery}kulturler-18-09-2013{/gallery}