Seferihisarlılar’ı ayrıcalıklı kılan kart: SEFERİKART

Anasayfa / Haberler / Seferihisarlılar’ı ayrıcalıklı kılan kart: SEFERİKART

Seferihisarlılar’ı ayrıcalıklı kılan kart: SEFERİKART
Seferihisarlılar’ı ayrıcalıklı kılan kart: SEFERİKART

Seferihisar Belediyesi, Türkiye'nin Cittaslow başkenti ilçede belediye hizmetlerinden daha kolay yararlanılmasını sağlamak için "SeferiKart" uygulaması başlattı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, çağdaş teknolojiyle uygulamaya geçen SeferiKart'la ilçede yaşamı kolaylaştırmayı ve Seferihisarlılık bilincini geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Seferihisar Belediyesi, sosyal belediyeciliğin gereği olan önemli bir sosyal sorumluluk projesini günümüz teknolojisinden de yararlanarak yaşama geçiriyor. Dünyada "Kent kartı" (City card) olarak tanımlanan sistemle gerçekleştirilen uygulamalar, "SeferiKart" adıyla hazırlanan kartlarla Seferihisarlılar'ı buluşturuyor.

 

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'in verdiği bilgiye göre, SeferiKart'tan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre ilçede yaşayan tüm vatandaşlar yararlanabilecek. Seferihisarlılar, SeferiKart'ı bir kimlik kartı gibi kullanabilecek, belediye hizmetlerinden kolaylıkla yararlanabilecek. SeferiKart, Seferihisarlılar'a özel indirimler, ayrıcalık ve kolaylıklar da sağlayacak.

SeferiKart'ın ilk uygulaması, Seferihisar Belediyesi'nin nakdi yardımda bulunduğu, ekonomik koşulları yetersiz olan, ihtiyaç sahibi vatandaşları hedefledi.

Seferihisar Belediyesi'nin kayıtlarında bulunan dar gelirli vatandaşlardan başvuranlar adına kartlar düzenlendi. İhtiyaç sahibi vatandaşların Ramazan ayında ihtiyaç duydukları mal ve hizmete SeferiKart ile ulaşabilmeleri sağlandı.

Uygulamada, sosyal güvencesi, bankada mevduatı ve üzerine tapu kaydı olmayan ihtiyaç sahipleri, sosyal yardım almaya hak kazanıyor. Seferihisar Belediyesi tarafında vatandaşların SeferiKart’ına yüklenen para puanlar, anlaşmalı esnaflarda kredi kartı gibi limiti kadar harcanabiliyor. Böylece hem Seferihisar esnafı kazanıyor hem de ekonomik koşulları elvermeyen vatandaşlar ihtiyaçlarına kavuşuyor,

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, SeferiKart uygulamasını belediye hizmetlerinden vatandaşların daha kolay yararlanılmasını sağlamak için başlattıklarını açıkladı. Sosyal belediyeciliğin gereği olarak ilk uygulamada ihtiyaç sahibi Seferihisarlılar'ı hedeflediklerini anlatan Soyer, “Günümüz teknolojisinden de yararlanarak uygulamaya geçen SeferiKart'la ilçede yaşamı kolaylaştırmayı ve Seferihisarlılık bilincini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Böylece yerel esnafı destekleyerek bir taşla iki kuş vurmuş oluyoruz. Hem halkımız hem de esnafımız kazanıyor. Aynı anda Cittaslow kriterlerinden olan yerli üretici ve esnafın desteklenmesi bağlamında bu proje Seferihisarlı küçük esnafla buluşturuldu. Talep edilen mal ve hizmetlerin tercihan bu esnaflardan alınması mümkün kılındı” dedi.

 

Tunç Soyer, SeferiKart uygulamasından yararlanmak isteyen vatandaşlarla  SeferiKart harcama noktası veya indirim noktası olmak isteyen esnafın Seferihisar Belediyesi hizmet binasındaki Bilgi İşlem Birimi’yle iletişim kurmaya çağırdı.

SeferiKart edinmek için vatandaşların nüfus cüzdanı belgesinin fotokopileri ve vesikalık fotoğraflarıyla birlikte Bilgi İşlem Birimi’ne başvurması gerekiyor.

Ulamış, Ürkmez, Doğanbey'in mahalle olarak Seferihisar'a katılmasıyla birlikte Seferihisar Belediyesi'nin hizmetlerinden yararlananların sayısı 30 bine ulaştığı belirtildi. SeferiKart kullanıcıları için tek tip kart olacak, kart sahipleri tüm hizmetlerden eşit şekilde yararlanacak. Uygulamanın yaygınlaşmasıyla SeferiKart şu alanlarda da kullanılacak:

Seferihisar’ın bir çok noktasında oluşturulacak istasyonlarından ücretsiz bisiklet kiralanabilecek.

Seferihisar Belediyesi'nin  işleteceği otoparklara indirimli ücretlerle, plajlara da ücretsiz girilebilecek.

SeferiKart’la ilçenin çeşitli yerlerine kurulacak bilgi ekranlarında sicil bilgilerine erişebilecek,

Vatandaşlar, e-belediye işlemleri ve tüm ödemelerini SeferiKart ile gerçekleştirebilecek, ilgili birim görevlisine anında ulaşıp soru sorabilecek, otobüs saatleri, haberler ve duyuruları okuyabilecek.

 

 

{gallery}2012-07-30-seferi-kart{/gallery}