Seferihisarlılara ”Sen De Gel” sunumu

Anasayfa / Haberler / Seferihisarlılara ”Sen De Gel” sunumu

Seferihisarlılara ”Sen De Gel” sunumu
Seferihisarlılara ”Sen De Gel” sunumu

Kısa adı “Sen De Gel” olan Sosyal ve Ekonomik Yaşamda Nitelikli Değişim ve Gelişime Destek Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Betil, derneğin Gambiya’da gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında Seferihisarlılara sunum yaptı.Seferihisar Belediyesi Yeni Kültür Merkezi’nde gerçekleşen sunuma İlçe Kaymakamı Şakir Erden, Belediye Başkanı Tunç Soyer, Öztüre Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Öztüre ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Toplantının başında bir konuşma yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “İlgi ve hayranlıkla izlediğimiz Sayın İbrahim Betil’i burada misafir etmekten ve tecrübelerini dinleyecek olmaktan çok mutluyum. Sayın Betil’i bizimle buluşturan Nezih Öztüre’ye de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Ardından Seferihisar Belediyesi Kültür Sosyal İşler Koordinatörü Berfin Çelikkol, Seferihisar Belediyesi’nin kadın odaklı çalışmalarıyla ilgili bire sunum gerçekleştirdi. Program S.S. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Neptün Soyer’in, kooperatifi olarak uyguladıkları www.seferipazar.com, Sefertası Lokantası konularında sunum gerçekleştirirken, Seferihisar’da kadınların ekonomiye katkısıyla ilgili bilgiler verdi.

Sen De Gel projesiyle ilgili sunumunu gerçekleştiren İbrahim Betil, Afrika Kıtası Gambiya ülkesinde gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Betil, Gambiya’nın açlık ve fakirlikle mücadele eden bir ülke olduğundan bahsederek başladığı sunumunda; “Günde bir kez yemek ve yılda bir kez et yiyebilen bir ülkeyle karşılaştık. Neler yapabiliriz diye düşündüğümüzde, insanları balıkçılığa yönlendirebileceğimizi düşündük. Şu an yanımda olan Sema Alevcan, projenin uygulanması sürecinde 4 ay Gambiya’da yaşadı. Derneğimiz 7 adet balıkçı teknesi alarak üç köyün yönetimine verdi. Kurduğumuz sistemde balıkçılar yakaladıkları balıkların %20’sini alıp, gerisini köy yönetimi ve yeni tekneler almak için dernekte toplanıyor” dedi.

Şu an Sen De Gel’in 80 üyeye ulaştığını söyleyen Betil, hedefimiz sürdürülebilir olmak ve diğer gelişmemiş ülkeler için projeler gerçekleştirmek ve onlara da destek vermek” dedi.

Halkın sorularını da yanıtlayan İbrahim Betil’e sunumunun ardından Belediye Başkanı Tunç Soyer çiçek vererek teşekkür etti.    

 

{gallery}sendegel{/gallery}